Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL ne kadar oldu? (12.06.2019)

Bu sabah güne 5.82 seviyesinin hemen altında başlayan dolar/TL Merkez Bankası'nın faiz kararı ve PPK özetinin ardından 5.78 seviyesine geriledi. Daha sonra saat 14:10 itibari ile 5.80 seviyesine tırmandı.

07:25 -
Dolar/TL ne kadar oldu? (12.06.2019)

ABD ile ilişkilere yönelik endişeleri artıran haber akışının etkisiyle dün tekrar yükselen dolar/TL bu sabah 5.82 civarında seyretti.

Rabobank gelişmekte olan piyasalar FX stratejisti Piotr Matys, dün akşam yayınladığı notta zorlanan ekonomiyi rahatlatmak üzere TCMB’nin yüksek faizlerini indirmeye başlamak için erken fırsatı kollamasının oldukça mantıklı olduğunu ancak TL’nin henüz yeterince istikrara kavuşmaması ve yavaşlasa da enflasyon riskinin tümüyle azalmayacak olması nedeniyle TCMB’nin para politikasını gevşetmesini beklemek için çok erken olduğunu söyledi.

DOLARDA SON DURUM

Dolar/TL saat 16:56  itibariyle 5.7888/5.7899’dan işlem gördü. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Mayıs ayında ortaya koyulan ve “ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi” başlıklı karar önceki gün ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi.

Bu kararla, Türkiye’ye S-400 alımını iptal etmeyip Temmuz ayında gelebilecek S-400 teslimatını kabul etmesi durumunda yaptırım uygulanması çağrısında bulunuluyor.

Pentagon Türkiye’nin F-35 pilotlarının artık Arizona’daki ABD hava üssünde uçmadığını açıklarken, Kremlin ise Rusya’nın S-400 füze savunma sistemlerini Türkiye’ye Temmuz ayında teslim etmeyi planladığını açıkladı.

Anadolu Ajansı’nda yer alan bir habere göre ABD Savunma Bakanı görevini vekaleten yürüten Patrick Shanahan yarın Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefon görüşmesi yapacağını ve F-35 konusunu ele alacaklarını söyledi.

Shanahan, geçen hafta Türkiye’nin F-35 programından nasıl çıkarılacağının ana hatlarının yer aldığı bir mektubu Akar’a göndermişti. Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir de, Savunma Bakanlığı’nın mektuba cevap vermek için çalışma yürüttüğünü ifade etmişti.

Öte yandan medyada yer alana haberlere göre Bakanlar Kurulu, yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında S-400 gündemi ile toplanacak.

ABD, Rusya ve Türkiye ilişkileri genel anlamda piyasaya yön vermeye ve TL üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor.

10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta %18.06, valörde son işlemde %18.15 seviyesindeydi.

REUTERS

Son güncelleme: 16:57 12.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more