Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL ne kadar oldu? (15.10.2019)

Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırdaki terör unsurlarını arındırmak için Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik geçen hafta başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nın piyasalarda da yankıları sürüyor. Dolar/TL bu sabah güne 5.90 seviyesinin altında başladı. İşsizlik verisiyle hareketlenen kur 5.92'nin üzerine çıktı. Bu seviyede tutunamayan dolar/TL daha sonra 5.87'li seviyelere çekildi.

07:10 -
Dolar/TL ne kadar oldu? (15.10.2019)

Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik geçen hafta başlayan Barış Pınarı Harekâtı'nın ardından dolar/TL haber akışını izlemeye devam ediyor.

Dolar/TL bugün saat 17.42 itibarıyla 5.8982/5.8916 seviyesinde işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

ÇELİKTE GÜMRÜK VERGİSİ ARTIRILACAK TİCARET ANLAŞMASI GÖRÜŞMELERİ ASKIYA ALINACAK

ABD Başkanı Donald Trump Türkiye’ye karşı yaptırımları içeren bir kararnameyi imzalayacağını duyurdu. Yaptırımların ekonomik kapsamı ilk etapta piyasada ciddi bir tepkiye neden olmadı. Trump Türkiye ile olan 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması görüşmelerini durduracağını belirtti ki bu hedef kısa vadede zaten gerçekçi görünmüyordu. Öte yandan Türkiye’den çelik alımlarında uygulanan gümrük vergisi oranının da yüzde 50 artırılması bekleniyor.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, yaptırım listesine alınan bakan ve bakanlıklar ise şöyle sıralanıyor:

Milli Savunma Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez.

İLGİLİ HABERABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross Türkiye'deABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross Türkiye'de

ERDOĞAN 13 KASIM’DA GÖRÜŞECEK

Eylül ayı başından geçen haftaya kadar genel olarak 5.60-5.75 bandında oldukça yatay bir seyir izleyen dolar/TL’de artan jeopolitik endişeler ve yaptırım tehdidi bu bandın kırılmasına neden oldu.

Analistler 13 Kasım’da ABD’de yapılacak olan Erdoğan-Trump görüşmesinin kritik olduğuna dikkat çekiyor.

Öte yandan geçen hafta kamu bankalarının yaptığı döviz satışlarının yanı sıra bireysel ve kurumsal yatırımcının döviz satışlarının da gözlendiğini belirten bankacılar, bunun TL’ye destek olarak daha fazla değer kaybını sınırladığını belirtmişti.

ABD’li Demokratlar Türkiye’ye yaptırım paketinin sembolik olduğunu ifade etti.

Bluebay Asset’ten Tim Ash, açıklanan önlemleri “minimal yaptırımlar” olarak nitelerken, “Daha kötüsü olabilirdi, Halkbank konusunda bir şey yok, dolayısıyla piyasada rahatlama yaratma olasılığı var” dedi.

REUTERS-SOZCU.COM.TR

Son güncelleme: 17:42 15.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more