Fitch’ten kamu bankaları hakkında açıklama

Fitch Ratings, Türkiye'nin Nisan 2019'da aldığı kamu sahipli bankalara sermaye sağlanması kararının, Türk hükümetinin bu bankaları destekleme yönünde güçlü eğilimi olduğu yönünde ortaya koydukları görüşün doğruluğunu gösterdiğini bildirdi.

Fitch’ten kamu bankaları hakkında açıklama

Bu görüşlerinin not verdikleri Türk kamu bankalarının çoğu için Destek Notu Tavanı’nda (SRF) yansıttıklarını ve bu görüşün bankaların kredi notlarında düşüşü de sınırladığını belirten Fitch, birçok kamu bankasında kredi notunun SRF ile (B+) aynı seviyede belirlendiğini vurguladı.

Fitch, “Bu, otoritelerin kamu bankalarına destek sağlama eğilim veya kabiliyetlerinde zayıflama görerek SRF’yi düşürmedikçe, bankaların kredi profillerinde kötüleşmenin kredi notlarında bir düşüşe yol açmayacağı anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Fitch ayrıca, kamu bankalarına verilecek 3,7 milyar euro tutarında sermayenin Türkiye’nin 2019 yılı tahmini GSYH’sını yüzde 0,5’ine denk geldiğini ve Türkiye’nin göreceli olarak düşük borç/GSYH oranı (2018 sonunda yüzde 30,4) dikkate alındığında kamu bilançosu üzerinde kayda değer bir etkisinin olmayacağını da savundu.

FOREKS

Reuters: Kamu bankaları dün 1 milyar dolardan fazla döviz sattı İlginizi Çekebilir Reuters: Kamu bankaları dün 1 milyar dolardan fazla döviz sattı