Sözcü Plus Giriş

İngiliz sterlini 2016’dan bu yana en düşük seviyesinde!

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış sürecinde çözümsüzlüğün devam etmesi halinde olası bir erken seçim ihtimalinin artmasıyla İngiliz sterlini ABD doları karşısında 2016 yılından bu yana en düşük seviyesine geriledi. İngiliz sterlini AB referandumunun yapıldığı 2016'nın haziran ayından bu yana yaklaşık yüzde 20 değer kaybetti.

13:51 -
İngiliz sterlini 2016’dan bu yana en düşük seviyesinde!

Sterlin, siyasi belirsizliğin ve anlaşmasız Brexit endişelerinin artmasıyla 1.20 doların altına düşerek, yaklaşık üç yılın en düşük seviyesine geriledi. İngiltere Başbakanı Boris Jonhson, parlamenterlerin 31 Ekim son tarihinden önce anlaşmasız Brexit’i engelleme planlarının ilk aşamasına ilişkin bugün yapacakları oylamada parlamento ile karşı karşıya gelebilir.

YÜZDE 20 DEĞER KAYBETTİ

Sterlin, avro karşısında ise 1,10 seviyesinin altında işlem görüyor. İngiliz sterlini AB referandumunun yapıldığı 2016’nın haziran ayından bu yana yaklaşık yüzde 20 değer kaybetti.  İngiltere’de bugün yaz tatilinden dönecek parlamentoda muhalefet partileriyle iktidardaki Muhafazakar Parti içindeki muhalif milletvekilleri anlaşmasız Brexit’i önleyecek bir yasa çıkarmaya hazırlanıyor.  İngiliz basınının hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre, parlamentoda anlaşmasız Brexit’i engelleyecek bir adıma  Muhafazakar Partili milletvekillerinin destek vermesi halinde Başbakan Boris Johnson erken seçim kararı alabilir.

İLGİLİ HABERBorç krizi derinleşen Arjantin sermaye kontrolleri başlattıBorç krizi derinleşen Arjantin sermaye kontrolleri başlattı

 

Buna göre Johnson, 14 Ekim’de erken seçime gitmeyi ve 17 Ekim’de yapılacak AB liderler zirvesine güçlü bir hükümetin lideri olarak katılmayı ve yeni bir Brexit anlaşması için son bir müzakere girişiminde bulunmayı planlıyor.  Johnson dün bakanlar kurulunu acil toplantıya çağırmış, toplantının ardından yaptığı açıklamada da “Herkesin bilmesini istiyorum ki hiçbir koşul altında Brüksel’den bir erteleme daha istemeyeceğim. 31 Ekim’de ayrılacağız, ‘ama’sı veya ‘eğer’i yok.” demişti.

“PARLAMENTO DARBESİ”

Başbakan Johnson geçen hafta parlamentoyu 9 Eylül-14 Ekim’de 5 hafta tatil etme kararı almıştı. Johnson bu adımıyla milletvekillerine anlaşmasız Brexit'i önleyecek yasa çıkarmak için yeterli zamanı bırakmamayı hedefliyordu.  Parlamentoyu tatil kararı muhalefet partileri tarafından “darbe” diye nitelendirilirken, hafta sonunda İngiltere'de 30'dan fazla kentte protesto gösterileri düzenlenmişti.  Johnson’ın talebi, İngiltere ve İskoçya’da mahkemeye de taşındı. Aralarında eski başbakanlardan John Major’ın da bulunduğu çok sayıda siyasetçi ve sivil toplum temsilcisinin, Johnson’ın kararına karşı açtığı ortak davalardan ikisinin bu hafta içinde görülmesi bekleniyor.

BREXİT SÜRECİ

Johnson, 31 Ekim’de anlaşma olsun veya olmasın İngiltere’yi AB’den ayırmaktaki kararlılığını sık sık yineliyor.  Eski Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı Brexit anlaşması parlamentoda üç kez reddedilmişti. Johnson, May’in istifa kararı almasının ardından Muhafazakar Parti’nin yaklaşık 150 bin üyesinin oylarıyla başbakanlık görevine seçilmişti.  İngiliz parlamentosu, 29 Mart’ta gerçekleşmesi gereken anlaşmasız Brexit’i yasa çıkartarak engellemiş, hükümet AB’nin de onayıyla Brexit’i 31 Ekim’e ertelemişti.  İngiltere, 2016’daki referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla AB’den ayrılma kararı almıştı.

Son güncelleme: 13:52 03.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more