Sözcü Plus Giriş

Memurun maaş oranı açıklandı gözler sendikalarda

Hakem Kurulu hükümetin verdiği zam teklifini aynen onaylayarak memur ve memur emeklisinin 2020 için yüzde 4+4, 2021 için yüzde 3+3 zam almasına karar verdi. En düşük memur maaşına yaklaşık 132 TL zam gelecek. Böylece bir memur alacağı zam ile anca bir AVM'nin yemek katında dört kişilik ailesiyle birlikte bir akşam yemeği yiyebilecek!

Sozcu.com.tr
08:48 -
Memurun maaş oranı açıklandı gözler sendikalarda

Uzun süren pazarlık görüşmelerinden sonra Hakem Kurulu hükümetin verdiği zammı aynen onaylayarak memur ve memur emeklisinin zammına karar verdi.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu ve Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, 5. Dönem Toplu Sözleşmesine dair, “Zam oranları konusunda sendikaların daha yüksek talepleri oldu. Hükümetin en son teklif ettiği 2020’de yüzde 4+4, 2021’de yüzde 3+3 nihai olarak kabul edildi. Maddelerin yaklaşık üçte ikisi oy birliğiyle, kalan kısmı ise genelde sendikalarımızın taleplerinin daha yüksek olması dolayısıyla oy çokluğuyla kabul edilmiş oldu” dedi.

Hakem Kurulu'nun kararı ile gelecek yılın ilk yarısında en düşük memur maaşına 132 lira zam gelecek.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Tümer, 5. Dönem Toplu Sözleşmesine dair, “Bizim bu zammı kabul etmemiz mümkün değil. Yaklaşık 3 milyon 200 bin memur ve 2 milyonu aşkın memur emeklisi ile bunların aileleri de dahil 20 milyon insan hayal kırıklığına uğramıştır.” diyerek zam oranına tepki gösterdi.

‘KURUL BEKLENTİLERİ BOŞA ÇIKARMIŞTIR’

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, 5. Dönem Toplu Sözleşmesine dair, “Hakem Kurulu, zam teklifini bırakın yükselmeyi, bazı maddelerde hak kaybına bile neden oldu. Bu haliyle Kurul, beklentileri boşa çıkartmıştır.” diyor.

İLGİLİ HABER2019 Memur zam oranı açıklandı! | Son dakika haberleri2019 Memur zam oranı açıklandı! | Son dakika haberleri
Son güncelleme: 10:12 29.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more