Sözcü Plus Giriş

Bilgisayarda taksit sayısı arttı

Seçim öncesi işverene maaş, prim ve vergi desteği veren hükümet, kredi kartı borçlarını yapılandırıyor, tüketici kredisi taksitlerini esnetiyor. Bugün ise 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi hükümetten bir ekonomik adım daha geldi. Kredi kartındaki taksit sınırları esnetildi. Bilgisayar alacak bir kişi artık 6 yerine 12 taksitle bilgisayar alabilecek. Seyahat harcamaları ve kurumsal kredi kartlarında ise taksit sınırı 9'dan 12'ye çıktı.

Sozcu.com.tr
11:06 -
Bilgisayarda taksit sayısı arttı

14 Ocak tarihinde Ziraat Bankası 60 aya kadar 1.20 faizle vatandaşın kredi kartı borcunu yapılandıracağını duyurmuştu.

Tüketici kredilerinde yapılandırma süresi 11 Şubat’tarihinde 60 aya çıkarılmıştı.

İhtiyaç kredilerinde vade sayısı 22 Şubat tarihinde 36 aydan 60 aya çıkarılmıştı.

Bugün ise seçim öncesi hükümetten yeni bir adım geldi. Ve kredi kartı harcamalarında taksit sınırı esnetildi. Tablet harici bilgisayarlarda taksit sayısı 6’dan 12’ye çıkarıldı.

Seyahat harcamalarında taksit sınırı 9’dan 12’ye kurumsal kredi kartlarında taksit sayısı da 9’dan 12’ye yükseltildi.

‘İNSANLAR BİR ŞEY ALIRKEN DİKKATLİ DAVRANIYOR’

GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan hükümetin ekonomiyi canlandırmak için tedbirler aldığını söylüyor. Erkan sozcu.com.tr'ye yaptığı değerlendirmesinde, “Özellikle kur etkisinden dolayı bu teknolojik ürünlerde yukarı doğru fiyatlar var. Şu an burada özellikle talebi artırabilmek için taksit sayısını artırmak gerekli bir adımdı. Dolayısıyla talep tarafına yansıması olabilir” diyor.

Teknolojik cihaz satışlarında düşüş olduğunu anlatan Erkan, “İnsanların alım gücü azaldı. İleride kredi büyümesinin baskılanacağı ve ekonomik büyümeyi iç talepteki zayıflama beklentisi ile bu adımlar atılıyor” diyor.

İnsanların bir şey satın alırken dikkatli davrandığını anlatan Erkan, “İnsanlar bir şey almıyor. Normalleşme dönemine kadar sektöre destek olabilmek için hükümet böyle bir adım atıyor” diye konuştu.

İLGİLİ HABERİşverene prim ve vergi desteği Meclis'ten geçtiİşverene prim ve vergi desteği Meclis'ten geçti
Son güncelleme: 13:10 29.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more