Sözcü Plus Giriş

Sosyal Sorumluluk Projesi: Özlem Süer X Taypa

Denim üreticisi Taypa Tekstil, ünlü tasarımcı Özlem Süer ile sosyal sorumluluk projesinde buluştu. Koleksiyonu, özel bir davetle satışa sunuldu. Satıştan elde edilen gelir, Dem Derneği koordinasyonunda işitme engelli bireylerin istihdamı, işiten bireylerin işaret dili eğitimi ve bu konudaki farkındalığı için kullanılacak.

11:52 -
Sosyal Sorumluluk Projesi: Özlem Süer X Taypa

Taypa Tekstil'in Türkiye'deki üretim tesislerinde kullanılan lazer, boya, baskı ve “air brush” tekniklerinin artistik dokunuşla kullanıldığı bu koleksiyon, 6 Şubat 2019'da Özlem Süer House'da satışa sunuldu. Dem Derneği'nin gönüllü destekçilerinin katıldığı davette koleksiyonun satışından elde edilen tüm gelir, adını gerçekleştirdiği etkili projeler ve iş birlikleriyle duyuran Dem Derneği yararına kullanılacak. Dem Derneği elde edilen geliri, işitme engelli bireylerin yaşam katma değerini, istihdamını; işiten bireylerin de farkındalığını artıracak farklı projelerde değerlendirecek.

ÇEKİMLERİ ÜNLÜ FOTOĞRAFÇI TAMER YILMAZ YAPTI

Ünlü tasarımcı Özlem Süer mentorluğunda Taypa Tekstil'in denim ceket ürünleri üzerine yapılan birbirinden özel tasarımlar, Four Seasons Hotel İstanbul at Sultanahmet'te, oyuncu ve dans sanatçısı Aslı Melisa Uzun ve Miss Turkey 2018 güzellerinden Yağmur Çelik'in modelliğiyle fotoğraflandı. Eşsiz koleksiyonun çekimlerinde ise yurt içi ve yurt dışında yaptığı başarılı çekimlerle tanınan moda ve reklam fotoğrafçısı Tamer Yılmaz'ın imzası var.

KOLEKSİYONUN GELİRİ SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ İÇİN KULLANILACAK

Koleksiyonun satışından elde edilen gelir işitme engelli ve sağır bireylerin istihdamı; işiten bireylerin de işaret dili eğitimi ve farkındalığı için geliştirilecek projelerde kullanılacak. Bu kapsamda informatif ve interaktif “Sesli Kahveler” projesi hayata geçirilecek. 14 Şubat Sevgililer Günü'nde Taypa Tekstil'in İstanbul Hadımköy'deki merkez binasında bir kahve dükkanı kurulacak. Taypa Tekstil çalışanları, işitme engelli bireylerin mentorluğunda, Türk işaret dilini kullanarak kahvelerini sipariş edecek. Proje kapsamında Taypa Tekstil genel merkez binasında çalışan yaklaşık 300 kişi işaret diliyle tanışacak. Taypa Tekstil, böylece engellilere yönelik farkındalığın arttırılması, işitme engellilerin bilincinin çalışanlarına aktarılması ve işaret dili duyarlılığının yaygınlaştırılması çalışmalarına destek vermiş olacak.

İkinci proje ise “Taypa Türk İşaret Dili Eğitimleri” olacak. Kapsül denim koleksiyon satışlarından elde edilen gelir ile, Türk işaret dilini nerede kullanacaklarına dair proje fikirlerini yazan ve Dem Derneği tarafından seçilecek 24 üniversite öğrencisinin eğitimine ve aynı zamanda, işitme engelli istihdamına da katkı sağlanması planlanıyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more