Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL ne kadar oldu? Piyasa sınır ötesini izliyor! İşte dolarda son durum…

Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik hârekatın başlamasının ardından dolar/TL artan jeopolitik endişeler ve ABD'nin yaptırımı da barındıran açıklamalarıyla baskı altında kalmayı sürdürüyor. Güne 5.87 seviyesinde başlayan kur ilerleyen saatlerde 5.88 seviyesinin üzerine çıktı.

Sozcu.com.tr
07:14 -
Dolar/TL ne kadar oldu? Piyasa sınır ötesini izliyor! İşte dolarda son durum…

Türkiye sınır güvenliğini korumak için terör örgütleri ile kararlı mücadelesine devam ediyor. Dün öğleden sonra Suriye’nin kuzeydoğusuna Barış Pınarı Harekâtı’nı başlattı. Operasyonun yapılacağı uzun süredir belli olduğu için dolar/TL ilk etapta operasyona sınırlı bir yükselişle tepki vermişti. Daha sonra haber akışının da etkisiyle kur yükselişe geçti.

DOLARDA SON DURUM

Dolar/TL bugün saat 17.20 itibarıyla 5.8678- 5.8709 seviyesinde işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

ABD’de Cumhuriyetçi Partililer, Türkiye’nin Suriye’ye karşı askeri hârekat başlatmasının ardından Başkan Donald Trump’ın Suriye politikasını kınarken bazı vekiller Nato üyesi Türkiye’ye karşı “çok ağır” yaptırımlar uygulanmasını istiyor.

İLGİLİ HABERS&P'den Barış Pınarı Harekâtı değerlendirmesiS&P'den Barış Pınarı Harekâtı değerlendirmesi

Kur eylül ayı başından bu haftaya kadar genel olarak 5.60-5.75 bandında seyretti. Bankacılar bu bandın kırılması için yurt dışı piyasalarda risk iştahında ciddi bir bozulma veya içeride olumsuz bir haber akışı olması gerektiğini belirtiyordu. Artan jeopolitik endişeler yükselişi tetikleyen sebep oldu.

Bankacılar hafta başından bu yana kamu bankalarının dolar satışlarının gözlendiğini ve bu nedenle de dolar/TL’nin 5.85 seviyesini aşmakta zorlandığını belirtti. Ancak operasyonun sonuçları ve başta ABD ile ilişkilere etkilerine yönelik endişelerle dolar/TL 5.87 seviyesinin de üzerini gördü.

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada “Türk Lirası varlıkları ve Türk Lirası sınır ötesi harekatın olumsuz etkileri altında satış baskısı altında kalmaya devam ederken, USDTRY 5.88 seviyesine kadar yükseldi.” dedi.

DOLARDA 5.85 ÖNEMLİ

ABD ve AB ülkelerinden gelen Türkiye karşıtı mesajlar ise Türk Lirası üzerinde baskı yaratmaya devam edebilir diye sözlerine devam eden Tözge; “Kur tarafında tansiyonun tekrardan düşmesi için 5.85 seviyesinin altına gelinmesi önemli. Operasyon haberi öncesi 365 seviyesinde olan CDS son iki işlem gününde yaklaşık 15 baz puan yükselmiş durumda. Daha önce S400 kaynaklı yaptırım beklentileri sırasında 400 üzerinde seyreden CDS şu an için ABD ile olan ilişkilerde yeni kriz fiyatlaması yapmıyor. Borsa cephesinde ise oynaklık ve satış baskısı daha net olarak hissediliyor. Hafta başından bu yana devam eden yabancı kaynaklı olduğu düşündüğümüz satışlar sonrası son bir haftalık kayıp %5'e yaklaşmış durumda” diye konuştu.

İLGİLİ HABERAltın fiyatlarında son durumAltın fiyatlarında son durum

 

Son güncelleme: 08:32 11.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more