Sözcü Plus Giriş

Zam söylentisi yetti

Nüfus cüzdanı ve ehliyet yenilemede son tarihin yaklaştığı ve ücretlere yüzde 100 oranında zam yapılacağı dedikodusunu duyan vatandaşlar İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne akın etti. Kimlik değişim ücreti her yıl yeniden değerleme oranında zamlanıyor. 2019 yılı yeniden değerleme oranı ise 22.58 olarak belirlendi. İçişleri Bakanlığı söz konusu zam miktarının gerçek olmadığını açıkladı.

16:00 -
Zam söylentisi yetti

“Nüfus cüzdanının değişim tarihi doluyor” ve “değişimlere yüzde 100 zam gelecek” şeklindeki söylentiyi duyan vatandaşlar Adıyaman’da İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne akın etti.

Müdürlükte yoğunluğa neden olan vatandaşlar, son bir ay içerisindeki işlem sayısını ikiye katladı.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA: BÖYLE BİR ZAM YOK

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise T.C. Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü Belgesi değerli kâğıt ve harç bedellerinin her yıl olduğu gibi 2020 yılı içerisinde de yeniden değerleme oranında artış yapılarak güncelleneceği, halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanlarının T.C. Kimlik Kartı alıncaya kadar geçerli olduğu, sürücü belgeleri için mevcut uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadan yenileme işlemlerine devam edileceği duyuruldu.

Daha önceki aylarda günlük 150-250 nüfus cüzdanı değişimi yapılırken Kasım ayı itibariyle bu sayı günlük 500'e ulaştı. Yine aynı şekilde günlük 50-60 olan ehliyet değişimi sayısı 170’e ulaştı.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Nüfus cüzdanı değişimi için 22,5 TL, ehliyet için 15 TL ödenirken, vatandaşlar İl Nüfus Müdürlüğü önünde kurulan seyyar ödeme noktasında uzun kuyruklar oluşturdu.

Merkez İlçe Nüfus Müdür Vekili Salih Yılmaz, “Bir iki aydan beri Nüfus Müdürlüğünde yoğun bir kalabalık var. Etrafta ceza olduğu söyleniyor. Herhangi bir cezai işlemimiz yoktur. 2022 yılına kadar nüfus cüzdanlarının süresi var. Ehliyetlerin de 2020'nin sonuna kadar süresi var. Bu dedikoduyu bir şekilde üretiyorlar. Hem vatandaşlar burada mağdur oluyor hem de kurumda aşırı yoğunluk oluşuyor” dedi.

Adıyaman’da 2019 yılının 11 ayında 112 bin 78 adet nüfus cüzdanı, 25 bin 922 adet ehliyet verildiği öğrenildi. (İHA)

İLGİLİ HABERYeni kimlik ücretleri 2019: Çipli kimlik için gerekli evraklar nelerdir?Yeni kimlik ücretleri 2019: Çipli kimlik için gerekli evraklar nelerdir?

 

Son güncelleme: 09:25 07.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more