Sözcü Plus Giriş

BM: İsrail, Gazze’de savaş suçu işlemiş olabilir!

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin Gazze'deki ölümleri incelemek üzere oluşturduğu komisyon, İsrailli askerlerin geçen yıl Gazze'deki protestoculara karşı savaş suçu işlemiş olabileceğini belirtti.

23:04 -
BM: İsrail, Gazze’de savaş suçu işlemiş olabilir!

30 Mart – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında 189 Filistinli hayatını kaybetmişti. Konsey keskin nişancıların çocukları, sağlık ekiplerini ve gazetecileri bilerek hedef almış olduğuna inanacak haklı gerekçeler bulunduğunu belirtti.

“HİÇ KİMSE İSRAİL’İN KENDİNİ SAVUNMA HAKKINI ELİNDEN ALAMAZ”

BBC Türkçe’nin haberine göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı’na vekaleten atanan İsrael Katz Konsey’in bulgularını reddettiklerini belirterek “İnsan Hakları Konseyi’nin Absürd Tiyatro’su bir kez daha düşmanca, uydurma ve İsrail’e karşı önyargılı bir rapor üretti” dedi. Katz “Hiç kimse İsrail’in kendini savunma, vatandaşlarını ve sınırlarını koruma hakkını elinden alamaz” diye konuştu.

İLGİLİ HABERRusya ile İsrail arasındaki kriz sona erdiRusya ile İsrail arasındaki kriz sona erdi

Filistinliler geçen yıl Mart ayı sonunda İsrail işgalini protesto etmek için İsrail sınırında “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü” başlatmış, Filistin Sağlık Bakanlığı sadece o gün 15 göstericinin İsrail askerleri tarafından öldürüldüğünü açıklamıştı.

Son güncelleme: 23:18 28.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more