Sözcü Plus Giriş

İstanbul’un enlem ve boylamını ölçen bilim insanı kimdir?

Eleq ipucu sorusu yayınlandı. Bu akşam takipçileriyle buluşacak olan Eleq, konu olarak tarihi belirledi. Sorunun yanıtını bilenler avantaj elde ediyor. 2 Nisan Eleq ipucu sorusu şöyle: İstanbul’un enlem ve boylamını ölçen bilim insanı kimdir? İşte Eleq cevabı...

17:27 -
İstanbul’un enlem ve boylamını ölçen bilim insanı kimdir?

2 Nisan Eleq ipucu sorusu yayınlandı. Bugünün eleqipucu konusu tarih… Fatih Sultan Mehmet'in davetiyle İstanbul'a yerleşen, İstanbul'un enlem ve boylamını ölçen bilim insanı kimdir? İşte merak edilen yanıt…

İSTANBUL’UN ENLEM VE BOYLAMINI ÖLÇEN BİLİM İNSANI KİMDİR?

CEVAP: ALİ KUŞÇU

ALİ KUŞÇU KİMDİR?

Ali Kuşçu asıl adı Ali Bin Muhammed, Timur İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu’nda bir astronom, matematikçi ve dil bilimcidir.

Bir kültür merkezi oluşturmanın şartlarından birinin de bilim adamlarını biraraya toplamak olduğunu bilen Fatih, Ali Kuşçu’ya İstanbul’da kalmasını ve medresede ders vermesini teklif eder. Ali Kuşçu, bunun üzerine, Tebriz’e dönerek elçilik görevini tamamlar ve tekrar İstanbul’a geri döner. İstanbul’a dönüşünde Ali Kuşçu, Fatih tarafından görevlendirilen bir heyet tarafından sınırda karşılanır.

Kendisi için ayrıca karşılama töreni yapılır. Ali Kuşçu’yu karşılayanlar arasında, zamanın ulemâsı İstanbul kadısı Hocazâde Müslihü’d-Din Mustafa ve diğer bilim adamları da vardır. İstanbul’a gelen Ali Kuşçu’ya 200 altın maaş bağlanır ve Ayasofya’ya müderris olarak atanır. Ali Kuşçu, burada Fatih Külliyesi’nin programlarını hazırlamış, astronomi ve matematik dersleri vermiştir.

Ayrıca İstanbul’un enlem ve boylamını ölçmüş ve çeşitli Güneş saatleri de yapmıştır. Ali Kuşçu’nun medreselerde matematik derslerinin okutulmasında önemli rolü olmuştur. Verdiği dersler olağanüstü rağbet görmüş ve önemli bilim adamları tarafında da izlenmiştir. Ayrıca dönemin matematikçilerinden Sinan Paşa da öğrencilerinden Molla Lütfi aracılığı ile Ali Kuşçu’nun derslerini takip etmiştir.

Son güncelleme: 23:30 03.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more