Sözcü Plus Giriş

2019 Namaz vakitleri: Akşam ve yatsı namazı saat kaçta? İşte il il ezan vakitleri…

Ramazan ayı bütün coşkusuyla geldi. Bu mübarek ayda namaz vakitleri müminler tarafından daha çok merak ediliyor. Ramazan ayı, duaların kabul, günahların affedildiği, yılın en önemli ayıdır. Peki akşam ve yatsı ezanı saat kaçta kılınacak, ezan saat kaçta okunacak? İşte il il ezan/namaz vakitleri...

18:44 -
2019 Namaz vakitleri: Akşam ve yatsı namazı saat kaçta? İşte il il ezan vakitleri…

Namaz, İslam’da dinin direği olarak kabul edilir ve beş şarttan biridir. Milyonlarca Müslüman namaz ve oruç ibadetlerini yerine getirmek için ezan/namaz vakitlerini araştırıyor. Ayrıca bu akşam (5 Mayıs Pazar) ilk teravih namazı kılınacak. İşte Diyanet’in yayınladığı il il namaz/ezan vakitleri…

2019 NAMAZ VAKİTLERİ: İL İL EZAN SAATLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLA

ANKARA’DA AKŞAM VE YATSI EZANI

Akşam: 19:53 Yatsı: 21:24

İSTANBUL’DA AKŞAM VE YATSI EZANI

Akşam: 20:11 Yatsı: 21:44

İZMİR’DE AKŞAM VE YATSI EZANI

Akşam: 20:13 Yatsı: 21:41

TERAVİH NAMAZI HAKKINDA

Terâvih namazı, Kutsal Ramazan ayında her gece kılınan bir nafile namazdır. Erkekler ve kadınlar için sünnet-i müekkede kabul edilir ve yirmi rekat cemaatle kılınır. Tek başına da kılınabilir. Cemaat ile kılınması daha makbuldür. Her iki rekatta ara verme veya her dört rekatta ara verilerek kılınır.

TERAVİH NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Hz. Peygamber (s.a.s.)’in kıldırmış olduğu Teravih namazlarının kaç rekat olduğu konusunda bir rivayet bulunmamaktadır. Hz. Ömer zamanındaki cemaatle kılınan Teravih namazlarının rekatları konusunda iki rivayet vardır; yirmi rekat, on bir rekat. Hz. Ömer’in dönemiyle ilgili farklı rivayetler; Nevevi ve Ayni tarafından, on bir rekatla ilgili rivayetin Hz. Ömer’in halifeliğinin ilk döneminde kılınan Teravih namazlarıyla ilgili olduğu, sonra Teravihin yirmi rekat olarak yerleştiği ve günümüze kadar da böyle devam ettiği şeklinde açıklanmıştır.

Teravih namazı nafile bir ibadet olduğundan, farz gibi telakki edilmesi de doğru değildir. Bu nedenle, yorgunluk, meşguliyet ve benzeri sebeplerle, Teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more