Sözcü Plus Giriş

271 milyon dolarlık operasyon! Emniyetin bahçesine sığmadı….

İki gün önce Esenyurt’ta düzenlenen operasyonda ele geçirilen sahte 271 milyon 150 bin Amerikan doları Emniyet'in bahçesinde sergilendi. Operasyonun detayları da ortaya çıkmaya başladı. İşte görenlerin; "FED Başkanı Jerome Powell bile ayırt etmekte zorlanır" dediği o sahte paralar...

Habip ATAM
10:52 -

İstanbul Esenyurt'ta önceki gün bir matbaaya düzenlenen operasyonda, Kurban Bayramı öncesi piyasaya sürülmek üzere basılmış 100'lük banknotlar halinde sahte 271 milyon 150 bin Amerikan doları (1 milyar 530 milyon Türk lirası) ele geçirilmişti. Birisi ihraç edilmiş eski komiser toplam 5 kişinin gözaltına alındığı operasyonda ele geçirilen sahte paralar ve para yapımında kullanılan malzemeler bugün İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi’ndeki yerleşkesinde basın mensupları için sergilendi. Türkiye’nin en büyük sahte dolar operasyonunda ele geçirilen sahte dolarların, gerçeklerine bir hayli benzemesi dikkat çekti.

FOTO:SÖZCÜ

Gizli bir bölmede bulunan 50 ve 100'lük banknotlardan oluşan 271 milyon 150 bin dolarlık sahte parayla ilgili detaylar da ortaya çıktı. Balyalar halinde sergilenen paraların, aşama aşama basılmış olması dikkat çekti. Özel kalıplarla basılan paraların seri numarasının dahi farklı olarak olduğu belirtildi.

FOTO:SÖZCÜ

MAKİNESİ BOYASI KAĞIDI… HEPSİ ÖZEL

Sahte para şebekesinin bu işlemleri gerçekleştirmek için yurt dışından 5 milyon lira değerinde makine getirdiği öğrenildi. Kalpazanların, banknotların basılacağı kağıtları da özel olarak temin ettiği de öğrenildi. Ayrıca, boyaların da yurtdışından getirildiği dile getirildi.

FOTO:DHA

ÖZEL EKİP KURMUŞLAR

Operasyonda gözaltına alınan şüphelilerle ilgili de bazı ayrıntılar ortaya çıktı. Şebeke elebaşının henüz firari olan Ali Atali olduğu öne sürüldü. Zekeriyaköy'de bir villada lüks içinde yaşayan şüphelinin yakalanması için çalışmalar sürerken, gözaltına alınan ve tutuklanan 6 kişinin arasında Boğaziçi Üniversitesi mezunu bir ismin olması da dikkat çekti. İddiaya göre, şebeke elebaşı kaliteli sahte para oluşturmak için özel ekip oluşturdu. Şebekenin şu ana kadar tespit edilen yapılanmalarda farklı bir sistem kullandığı dile getirildi. Gözaltına alınan ve tutuklanan şüphelilerden Sabri Ali S.'nin Boğaziçi Üniversitesi iktisat bölümü mezunu olduğu ve hazırlanan dijital kalıpların kağıda aktarılmasını planladığı belirtildi. FETÖ'den ihraç edilen komiser Bülent Ç.'nin ise firari şebeke elebaşının yardımcısı olduğu iddia edildi.

F SERİSİ DİKKAT ÇEKTİ

Şebekenin sahte sahte parayı yurtdışına götürmeyi planladığını değerlendiren polisin, olayın FETÖ bağlantısını da araştırmaya devam ettiği belirtildi. Polis ekipleri sahte paralarla birlikte bir de katalog ele geçirdi. Gerçek banknotların detayların ve güvenlik özelliklerinin yer aldığı katalogdaki 1 ve 2 dolarların F serisi olması dikkat çekti.

Son güncelleme: 12:44 25.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more