Altın fiyatları | Çeyrek altın fiyatları düşüyor mu, yükseliyor mu?

Altın fiyatları geçtiğimiz haftayı düşüşle kapatmasının ardından yatırımcıların yeniden dikkatini çekmeyi başardı. Çeyrek altın fiyatları haftaya 373 lira civarında başlamasına rağmen Cuma günü 363 liraya kadar gerileme göstermişti. Peki gram altın ve yarım altın fiyatları ne kadar? Yeni hafta öncesinde düğünlerde, nişanlarda ve sünnetlerde takmak için hediye almak isteyenler altın fiyatlarını merak ediyor. İşte güncel altın fiyatları…

Altın fiyatları | Çeyrek altın fiyatları düşüyor mu, yükseliyor mu?

Yeni haftaya girmeden önce internet üzerinden düşüşe geçen altın fiyatları için olan araştırma hızlandı. Yaşanan düşüşü iyi değerlendirmek isteyenler , “Çeyrek altın ne kadar? Gram altın kaç TL?” aramaları yapıyor. İşte Pazar günü merak edenler için altın fiyatları…

ALTIN FİYATLARI: ÇEYREK ALTIN, GRAM ALTIN…

Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 221,20 lira oldu. İstanbul Kapalıçarşı'da 221 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altın (Gr.) 221,20 liradan, bin 456 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira bin 477 liradan, 201,50 liradan alınan 22 Ayar Bilezik (Gr.) 205,50 liradan, bin 423 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet bin 443 liradan, 712 liradan alınan Yarım Ziynet 722 liradan ve 356 liradan alınan Çeyrek Ziynet 361 liradan satıldı.

altin-fiyatlari-ne-kadar-depo

GOLDMAN SACHS 2019 YILI ALTIN FİYATLARI ÖNGÖRÜSÜNÜ ARTTIRDI

Goldman Sachs, iniş-çıkışlı geçen Aralık ayı sonrasında, yatırımcıların “güvenli limanı” altın için 2019 yılı öngörüsünü yükseltti.

Goldman Sachs bir ons altın için üç, altı ve 12 aylık öngörülerini sırasıyla 1,250 dolardan 1,325 dolara, 1,300 dolardan 1375 dolara ve 1,350 dolardan 1,425 dolara yükseltti. Böylece, altının bugünkü fiyatına göre 12 aylık dönem için yüzde 10.7 artış öngörüldü.

Goldman Sachs ekonomisti Jeffrey Currie, “Altın fiyatları, güvenli görülen varlıklara talebin artmasıyla yükselecektir. Aynı durum, merkez bankası alımları için de geçerlidir, jeopolitik gerginlikler arttıkça merkez bankaları altın piyasasına yeniden isteyecektir” dedi.

Ekonomik büyümenin yavaşlaması ve Federal Reserve´in para politikasındaki belirsizlikler konusundaki endişeler, finansal piyasaları birkaç ay boyunca etkiledi. Riskli varlıklar, 2018´de düştü ve hisse senedi piyasaları, Büyük Buhran´dan bu yana en kötü Aralık ayını yaşadı. Ancak Goldman´a göre bu dönemde, altın, Aralık ayının başından bu yana yüzde 4.0´ten fazla kazandırarak piyasaları geride bıraktı. SPDR Altın Hisse Senetleri (GLD) Aralık ayında yüzde 5.0 civarında kazandırdı.

Currie, “Geçtiğimiz haftalarda, Aralık ayındaki zayıf makro ekonomik veriler etkisiyle risk hassasiyetinde keskin düşüşler gördük, büyümenin yönü konusundaki endişeler ve ABD ekonomisinin daha zayıf ekonomilere doğru yaklaştığı endişelerini ortaya koydu” dedi.