Ayşe Öğretmen tahliye edildi

Anayasa Mahkemesi, Beyaz Show programına bağlanarak ‘’Çocuklar ölmesin’’ diyen ve "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan hapse mahkum edilen Ayşe Çelik'in "ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine karar verdi ve ‘’Spontane konuşmalara tahammül göstermek gerekir’’ dedi. İhlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılacak. AYM, halen cezaevinde bulunan öğretmen Ayşe Çelik'e 5 bin 500 lira manevi tazminat ödenmesini de kararlaştırdı. AYM’nin kararının ardından, 6 aylık kızıyla birlikte cezaevine giren Çelik, mahkemece tahliye edildi.

Ayşe Öğretmen tahliye edildi

Öğretmen Ayşe Çelik, 8 Ocak 2016'da yayımlanan Beyaz Show'a telefonla bağlandı. Konuşması sırasında hendek olaylarını kastederek “Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu'sunda yaşananların farkında mısınız?” diyen Çelik, çatışmalardan etkilenen çocukların durumunu gündeme getirdi. Bunun üzerine Ayşe öğretmen hakkında Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Çelik, yapılan yargılama sonucu 1 yıl 3 ay hapis mahkûm edildi. İstinaf Mahkemesi de bu kararı onadı.

KIZIYLA CEZAEVİNE GİRDİ

Bu süreçte Çelik'in bir kızı oldu. Ayşe öğretmen cezasının infazı için 20 Nisan 2018'de tutuklandı. Ancak tutuklanmasından 14 gün sonra bebeğinin küçük olması nedeniyle cezasının infazı ertelendi. Çelik, 17 Nisan 2019'da yeniden cezaevine girdi. Yüksek Mahkeme, Ayşe Öğretmen'in açıklamaları nedeniyle terör örgütü propagandası suçundan cezalandırılmasının “ifade özgürlüğünün” ihlali olduğuna hükmederek, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için ve yeniden yargılama yapılmak üzere Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. AYM ayrıca Çelik'e 5 bin 500 TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

SPONTANE AÇIKLAMALARA TAHAMMÜL GÖSTERİLMELİ

Kararın gerekçesinde, AYM'nin “Çelik'in konuşmasında, Türkiye’nin doğu ve güneydoğusunda yaşanan ölümler konusunda toplumda bir farkındalık oluşturmayı amaçladığı, programa katılan sanatçıların yaşananlara sessiz kalmamasını istediği” belirtildi. Çelik'in sözlerinin PKK terörünün övülmesi ya da terörizme destek gösterisi olmadığı belirtilerek, “Başvurucunun olayların sıcaklığı içinde, canlı bir televizyon programında spontane bir şekilde yaptığı başvuru konusu açıklamalarına daha fazla tahammül gösterilmesi gerekmektedir” denildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...