Sözcü Plus Giriş

Hadi ipucu sorusu: Sözsüz oyun sanatının adı nedir? İşte 10 Nisan 12:30 Hadi ipucu sorusu…

Hadi ipucu sorusunun cevabı belli oldu. 10 Nisan tarihli Hadi ipucu sorusu ve Hadi ipucu sorusunun cevabı birçok Hadi oyuncusu tarafından merakla araştırılıyordu. Hadi ipucu sorusu bugün tiyatro sanatıyla ilgili soruldu. İşte günün Hadi ipucu ve merakla edilen cevabı...

10:55 -
Hadi ipucu sorusu: Sözsüz oyun sanatının adı nedir? İşte 10 Nisan 12:30 Hadi ipucu sorusu…

Hadi ipucu sorusunun yayınlanmasıyla beraber Hadi oyuncuları merakla günün Hadi ipucu sorusunun cevabını araştırmaya başladı. Hadi ipucu sorusunda bugün tiyatro alanında kullanılan bir tema soruldu. “Sizlere gösteri sanatının dallarından birinin ismini soruyoruz. Bu türde sanatçı, yüz mimiklerini, el-kol ve beden hareketlerini kullanarak temayı anlatmaya çalışır. Bir diğer adı ise sözsüz oyun ya da mim sanatı olarak geçer. Bu gösteri sanatının adı nedir?” cümlesiyle sorulan Hadi ipucunun cevabı haberimizde…

HADİ İPUCU SORUSU: SÖZSÜZ GÖSTERİ SANATININ ADI NEDİR?

Pandomim, pantomim, sözsüz oyun ya da mim sanatı, en basit anlatımıyla sözsüz tiyatro oyunudur. Gösteri sanatının dallarından biridir. İngiliz pandomimi (panto) ile karışmaması için kısaca “mim” olarak ifade edilir.

Pantomimde sanatçı, yüz mimiklerini, el-kol ve beden hareketlerini kullanarak temayı anlatmaya çalışır. Bir anlamda pantomim, evrensel bir tiyatro dili olarak kabul edilir. Milattan önceki dönemlerde Mim sanatının uygulandığı görülmüştür. Zaman zaman “sessiz dil” olarak anılan pantomim, 17. yüzyıldan sonra, bale içinde de yer almaya başlamıştır. Oyunlar, Yeni Çağ ve yeni tiyatroyla beraber mistik konulardan uzaklaşıp gerçekçi dünyaya geçmiştir. Realist akımlar ve akılcılık akımları bunda etkili olmuştur.

Charlie Chaplin, Laurel ve Hardy, sessiz sinema döneminde bu türün ilk temsilcilerinden olmuşlardır. Türkiye’de pantomim sanatının öncüsü olarak Erdinç Dinçer kabul edilir. Türkiye’de Taner Barlas Mim Tiyatrosu bu konuda etkinlik göstermiştir. Günümüzde, Türkiye’de bu sanatı Erdinç Dinçer’in de asistanlığını yapmış olan ve Sözsüz Tiyatro tarihi üzerine çalışmalar yapan, bu konuda Türkiye’de bir ilk olan kitabı[3] yazan Ulvi Arı, Vecihi Ofluoğlu ve diğer sanatçılar başarı ile yürütmektedir. Ayrıca Vecihi Ofluoğlu; İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Pantomim Sanat Dalı’nı kurarak hem akademik çalışmalar yapmakta hem de pantomim sanatçıları yetiştirmektedir.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more