İstanbul’da pasaport operasyonu: Nüfus Müdürlüğü gibi çalışmışlar

İstanbul’da polis ekipleri, yurt dışına kaçmaya çalışan suçlulara sahte pasaport ve belge hazırlayan bir çeteye yönelik operasyon düzenledi. Baskında, 1 kişi gözaltına alınırken, yüzlerce sahte belge ele geçirildi.

Operasyon, İstanbul Emniyeti'ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. Polis ekipleri, firari mahkumlardan, terör suçlularına bir çok kişinin yurt dışına kaçmasını sağlayan bir şebeke belirledi. Şebekenin suçluların yurt dışına kaçması için sahte pasaport, kimlik, oturma izni gibi belgeler hazırladığı anlaşıldı. Çalışmalarda, sahte belgelerin tutulduğu adres belirlendi. Bahçelievler'deki adrese düzenlenen baskında, şebeke üyesi B.İ. gözaltına alındı.

BİNDEN FAZLA EHLİYET

Ekiplerin yaptığı aramalarda, bin 24 sahte sürücü belgesi, 102 sahte kimlik, 10 sahte pasaport, kurum ve kişilere ait 37 kaşe ve mühür, nüfus müdürlüklerine ait 9 mühür, tarih ve numara basmaya yarayan 10 mühür, PVC kaplama makinesi, fotoğraf kesme makinesi, ehliyet ve kimlikleri kesmek için kullanılan makine, soğuk damga mühürü basma makinesi, bilgisayar kasaları ve bir adet baskı makinesi ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüpheli emniyetteki işlemlerin ardından sevk edildiği adli makamlarca tutuklandı