Kadir Gecesi namazı nasıl kılınır? 2019 Kadir Gecesi namazı saat kaçta?

Bu yıl Kadir Gecesi 31 Mayıs'ta idrak edilecek. Bu özel günde Kadir Gecesi namazı kılarak ibadet edecek olanlar Kadir Gecesi namazı saat kaçta ve nasıl kılınır araştırıyor. Peki Kadir Gecesi namazı nasıl kılınır, saat kaçta kılınır ve kaç rekat eda edilir, hangi dualar okunur?

Kadir Gecesi namazı nasıl kılınır? 2019 Kadir Gecesi namazı saat kaçta?

İslam aleminin en özel günlerinden biri olan Kadir Gecesi'nde dualar edilecek ve Kadir Gecesi namazı kılınacak hatta bu gecenin anlam ve önemi ibadetler ile eda edilecek. İşte Kadir Gecesi namazına dair merak edilenler..

KADİR GECESİ NAMAZI SAAT KAÇTA?

Kadir gecesi namazı yatsı namazından sonra vitir vacibin peşinden kılınır. Kadir gecesi namazının vakti, yatsı namazından sonra başlar ve tan yeri ağarıncaya kadar yani imsak kesilinceye kadar devam eder. Kadir Gecesi namazını yatsının peşine kılamayanlar sahurda da kılabilir.

İL İL NAMAZ SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

KADİR GECESİ NAMAZI NASIL KILINIR?

Bu özel geceden kılınan Kadir Gecesi namazı 2 rekattan başlayıp 12 rekat veya 100 rekata kadar Kadir Suresi ile birlikte kılınır. Kadir Gecesi namazı 4 rekat veya 12 rekat olarak kılınır. Birinci rekatta Fatiha ile 3 Kadir suresi, 2. rekatta Fatiha ile 3 İhlas suresi, 3. rekatta Fatiha ile 3 Kadir suresi ve 4. rekatta Fatiha ile 3 İhlas suresi şeklindedir. Kadir namazı kılınışı sırasında iki rekatta bir Tahiyata oturulur. Selamdan sonra 11 defa “Allah-u Ekber, Alah-u Ekber, Lailahe illlahu valahu ekber Allah-u Ekber velillahi hamd” denir.
Bundan sonra 100 defa İşrah suresi 100 defa Kadir suresi okunur.

Kadir Gecesi namazına ise şu şekilde niyet edilir:

-“Ya Rabbi! Bu gece hürmetine, Efendimiz hürmetine, Rahmet-i ilahin hürmetine, benim tevbelerimi kabul eyle… Aff-ı ilahiyene,feyz-i ilahiyene mazhar eylediğin zümreye (topluluğa) ilhak eyle… Allahu Ekber.