Kemal Sunal filmi gerçek oldu

Trabzon'daki yaylasına ev yapmak isteyen Ömer Birinci, fıkralara konu olacak bir yöntem geliştirerek 'yapılaşma yasağını' deldi. Özel yaptırdığı 20 metrelik ahşap evini kamyonunun kasasında gezdiren Birinci'nin sıra dışı yöntemini görenlerin aklına Kemal Sunal'ın 'Gülen Adam' filmi geldi.

Kemal Sunal filmi gerçek oldu

Yeşilçam’ın klasiklerinden olan ve usta oyuncu Kemal Sunal’ın başrolde oynadığı ‘Gülen Adam’ filmi Trabzon’da gerçek oldu. Filmde, belediyenin yıkımdan kurtulmak için gecekondusunu tekerlekli olarak inşa eden vatandaşın hikâyesi anlatılıyordu.

Trabzon’un Düzköy ilçesinde yaşayan 55 yaşındaki Ömer Birinci, yaylalarda yapılaşma yasağı nedeniyle ev inşa edemeyince ilginç bir çözüm yolu buldu.

Birinci, yaptırdığı 20 metrekarelik ahşap evi kamyon kasasına monte ederek, Beypınarı Yaylası’nda yaşamaya başladı.

31 Aralık 2017’den sonra inşa edilen kaçak yapıların yıkımı için dün Beypınarı’na gelen ekipleri gören Birinci, kamyonunu çalıştırıp yayladan ayrılarak, başka bir yaylaya yerleşti.

Karadeniz’deki yaylaları da kapsayan ‘İmar barışı’ ile 31 Aralık 2017’den önceki yapılara af getirilmişti.

‘FİLMİ GİBİ YAYLALARI DOLAŞACAĞIZ’

Kemal Sunal’ın ‘Gülen Adam´ filminden esinlendiğini anlatan Birinci, “Geçen yıl karavanımı buraya koydum, şu anda yıkım kararı geldi. Ben de karavanımı çalıştırdım başka bir yere götürüyorum, oraya kuracağım, orada da yıkım kararı gelirse, başka bir yere taşıyacağım. Kemal Sunal´ın filmi gibi yaylaları dolaşacağız. Yayları çok seviyorum” dedi.

 

FİLM 1989’DA ÇEKİLDİ

Kartal Tibet´in yönettiği ve senaryosunu Erdoğan Tünaş´ın yazdığı `Gülen Adam´ filmi 1989´da çekildi. Kemal Sunal, Aydan Burhan, Ahmet Sezerel ve Bilge Zobu´nun başrollerini paylaştığı filmin konusu ise şöyle:

Yusuf Şaplak (Kemal Sunal), gülerek doğan ve her olaya gülerek tepki veren bir adamdır. Yusuf´un bu durumu doktorların ilgisini çeker. Herkes onun ağlayacağı olayı beklemektedir. Bu sırada Yusuf hayat şartlarıyla da boğuşur. Ev alacak parası olmadığı için gecekondu yapar, gecekonduyu da belediyenin yıkım ekiplerinden kurtarmak için tekerlekli bir platformun üzerine inşa eder. Film, çekildiği dönemdeki hayat şartlarını, fakirliği, gecekondu yıkımlarını ve bunların karşısında akıllıca düşünen bir adamın başına gelenleri anlatır.

YIKIMLAR SÜRECEK

Öte yandan, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan yaylalarda inşa edilen kaçak yapıların yıkımı için başlatılan çalışmalar sürüyor. Çalışmalar kapsamında, Düzköy ilçesine bağlı Haçka, Derinoba, Honefter, Alazlı ve Beypınarı yaylalarında toplam 14 kaçak yapının yıkıldığı belirtildi. (DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...