Sözcü Plus Giriş

Magandalar ‘fotokapan’la yakalanacak!

Ormanlık alanlara dökülen çöp ve molozlarla mücadele etmekte zorlanan Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, çareyi yaban hayvanlarını izlemede kullanılan foto kapanlarda buldu. Yetkililer kentteki ormanların dört bir yanına fotokapanları yerleştirmeye başladı. Ormanları çöpe çeviren magandalar bu sayede tespit edilip, yakalanacak.

Kemal ATLAN / Eskişehir
14:47 -
Magandalar ‘fotokapan’la yakalanacak!

Bir süredir kamuoyunu meşgul eden, Eskişehir’de ormanlık alanlara çöp dökme haberleri üzerine Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü harekete geçti. Ekipler söz konusu alanı temizletti ve faillerin yakalanması için de bir dizi önlem aldı.

FOTO:SÖZCÜ

“FOTO KAPANLARLA YAKALANACAKLAR”

Konuyla ilgili gazetecilere konuşan Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel, herkesin yüreğini sızlatan gelişi güzel çöp dökülmesi olaylarının bir türlü önüne geçilemediğine vurgu yaparak “Olayın birçok kurumu ilgilendiren yönleri var. Kamu kurumları ile işbirliği yaparak suçluları tespit etmeye çalışacağız. Koruma ekiplerimize gece kontrolleri yaptıracağız. Ayrıca yaban hayvanlarını izlemede kullandığımız fotokapanlardan kuracağız. Polis ve Jandarma teşkilatımızda mobese kameraları vasıtası ile çöp dökenleri izlemeye alacak” dedi.

FOTO:SÖZCÜ – Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel

“BELEDİYELERE DE GÖREV DÜŞÜYOR”

Orman ile karayolu arasına derin çukur veya tümsekler yapılarak araçların girişinin engelleneceğini belirten Temel, “Dökülen çöpleri incelediğimizde daha çok ev tadilatlarından çıkan inşaat atıkları ve eski eşyalar olduğunu gördük. Tabi burada belediyelerimize de görev düşüyor. Biz bir fidanın dalı kırılmasın diye uğraşırken ormanlık alanlara çöp dökmek bize ve halkımıza ihanettir” dedi.

FOTO:SÖZCÜ

Temel, çöpler temizlendikten sonra yoğun çöp dökülen alanlara toprak işlemesi yapılarak fidan dikileceğini söyledi.

YABAN HAYVANLARI İÇİN KANUN
MHP'den, karayollarında araç çarpması nedeniyle hayatını kaybeden hayvanlar için, önemli bir teklif geldi. MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu, karayolları ve demiryollarında yaban hayvanları için ekolojik geçitler oluşturulmasını ve yollara yeni işaret levhaları konulmasını istedi. Bu konudaki yasa teklifini TBMM'ye sunan Kalyoncu, ulaşımın daha çok otoyollarla sağlanmasının insanlar ve yaban hayatı için sorunlar oluşturduğunu belirtti. Kalyoncu, bu durumun, yaban hayatı açısından insan ve hayvan ölümlü ya da yaralanmalı kazalara neden olduğunu belirterek; otoyollarda da düzenleme yapılmasını istedi. Otoyollarla ulaşım kolaylaşırken, doğal yaşam üzerinde bariyerler oluşturduğuna dikkati çeken Kalyoncu, 'Otoyol ve hızlı tren hatları, yaban hayatı türlerinin yaşamı için elverişli habitat büyüklüğünü azaltıyor. Altyapı yüzeyi, oluklar, banketler, çitler ve bentler, bariyer etkisi yapıyor ' dedi.

 

Son güncelleme: 14:54 24.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more