‘Ölümsüz sevginin’ fotoğrafı çeyiz sandığında

Muğla'da gelinlik giyip genç yaşta kaybettiği eşine ait tek kareyle fotoğraf çektiren 75 yaşındaki Fatma nine, gözü gibi baktığı fotoğrafı sandığında saklıyor. Fatma Uysal, "Eşimin fotoğrafına bakıp ağlıyordum. Sonra eşimin fotoğrafını elimde tutup gelinlikle fotoğraf çektirdim. En azından bu şekilde de olsa birlikte fotoğrafımız oldu" dedi.

‘Ölümsüz sevginin’ fotoğrafı çeyiz sandığında

Fatma Uysal, Menteşe Belediyesi’nin yarım asrı bulan ve düğün fotoğrafları bulunmayan 60 yaş üzeri çiftlerin gelinlik ve damatlıklarıyla fotoğraflarını çekmek istediğini öğrenince çok heyecanlandı. Uysal, otuz altı yıl önce kalp krizinden kaybettiği eşinin çeyiz sandığında sakladığı siyah beyaz tek fotoğrafını alarak belediyeye müracaat etti.

BURUK SEVİNÇ YAŞADI

Kuaföre götürüldükten sonra çiftlerin gelin ve damatlıklarıyla objektif karşısına geçtiğini gören Uysal, buruk bir sevinç yaşadı. Giydiği gelinlikle 54 yıl önce hayatını birleştirdiği eşinin fotoğrafını eline alıp objektif karşısına geçen Uysal, “mutluluğun resmi”ni çeyiz sandığında saklıyor. Gün içerisinde birçok kez çeyiz sandığını açıp fotoğrafı kontrol eden Uysal, çok sevdiği hayat arkadaşı aklına geldikçe duygusal anlar yaşıyor.

“SUS ÖLMEDİM” DESİN DİYE ÇOK BEKLEDİ

Fatma Uysal, yaptığı açıklamada, severek evlendiği eşi Muhsin Uysal’dan iki çocuğu olduğunu söyledi. Eşinin hayatını kaybetmesiyle mutluluklarına gölge düştüğünü anlatan Uysal, “Bir hasta ziyaretinden dönerken eşim yolda fenalaştı. Araçla hastaneye giderken kucağımda bir süre sonra nefesi kesildi. ‘Muhsin öldü’ dedim. ‘Sus ölmedim’ desin diye çok bekledim. Hastaneye vardığımızda baktılar ölmüş. O gün kendimi çok yalnız hissettim. Düğün günümüze dair bir fotoğrafımız yoktu. Ben de bu yüzden elime eşimin fotoğrafını alıp gelinlikte fotoğraf çektirdim. Eşimin fotoğrafına bakıp ağlıyordum. Sonra eşimin fotoğrafını elimde tutup gelinlikle fotoğraf çekildim. En azından bu şekilde de olsa birlikte fotoğrafımız oldu” dedi.

FOTOĞRAFA BAKIP HASRET GİDERİYOR

Uysal’ın kızı Emel Biz de babasının henüz 42 yaşındayken öldüğünü, annesinin hep kendileri için mücadele ettiğini dile getirdi. Annesinin tarlalarda çalışıp, hayvanlara bakarak kendisini üniversitede okuttuğunu belirten Biz, “Annem bizi en iyi şekilde yetiştirmek için çok mücadele verdi. Babamın fotoğrafını elinde tutup gelinlikle fotoğraf çektirince hepimiz mutluluktan ağladık. Çeyiz sandığında sakladığı fotoğraf her zaman baş ucunda” ifadelerini kullandı.

Uysal’ın oğlu Fatih Uysal ise “Annem gece gündüz gelinlikle fotoğrafına bakıp babamla hasret gideriyor, seviniyor.” dedi. Fotoğraf sanatçısı Mehmet Evran da şimdiye kadar çektiği en anlamlı ve özel karelerden birinin Fatma Uysal’a ait olduğunu dile getirdi. AA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...