Sözcü Plus Giriş

Şehit ailelerinin buruk bayramı

Binlerce şehit ailesi Ramazan Bayramı arifesinde şehitliklere akın etti. Şehitlerine dua edip mezarları başında Kur’an-ı Kerim okuyan aileler her yıl olduğu gibi bu yıl da bayrama buruk giriyor.

12:46 -

Ramazan Bayramı'nın arifesinde şehit yakınları, Edirnekapı Şehitliği’ni ziyaret etti. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duaların okunduğu şehitlikte hüzün ve gözyaşı vardı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü arife günü Edirnekapı Şehitliği'nde, şehitler için Kur'an-ı Kerim tilaveti programı düzenledi. Arife günü Edirnekapı Şehitliği'ne gelen şehit aileleri ve yakınları, mezarları temizleyerek çiçeklerini suladı. Mezar başlarında dualar okuyan şehit aileleri ve yakınları bir bayram arifesini daha buruk geçirdi. İBB ekipleri, kabristan ziyaretine gelen şehit yakınlarının duygularını paylaştı.

“Bizim için bayram, onlara kavuşunca olur”

Şehit Piyade Komando Er İlhan Yurt'un kabri başında dua eden anne Seher Yurt, “Çok acı, evlat acısı çok kötü. Hala yarası taze. Şehit geldikçe hala aynı acıyı taşıyoruz. Yavrumun acısı çok büyük. Bizim için bayram, onlara kavuşunca olur. Biz yaşayan bir ölüyüz. Hiçbir şeyin tadı yok” dedi.

“Her bayramımız uzun yıllardır buruk geçiyor”

Şehit Astsubay Kıdemli Çavuş Namık Ayhan Akbaba'nın abisi Orhan Akbaba ise, “Ramazan Bayram arifesi buradayız. Tüm şehitlerimizi ve rahmetli abimi ziyarete gelip bayramlaşmak için buradayız. Her bayramımız uzun yıllardır buruk geçiyor. Belki yüzlerce defa hasretten, özlemden burnumun direğinin sızladığı çok hissettim. Ondan kalan hatıraları koklamak zor” dedi.

Adana’da şehit aileleri şehitliğe akın etti

Adana’da Ramazan Bayramı arifesinde şehit anneleri çocuklarının bayramını kutlamak için şehitliğe akın etti. Fırat Kalkanı Harekatı’nda şehit olan Uzman Çavuş Burak Uçar’ın annesi Zeynep Uçar, “Dünya tersine döndü o benim mezarıma gelecekken ben onun mezarına geldim” diyerek gözyaşlarına boğuldu.

Asri Mezarlıktaki Garnizon Şehitliği Ramazan Bayramı arifesinde şehit anneleri tarafından doldu taştı. Gencecik çocuklarını vatan uğruna şehit veren anneler çocuklarının mezarı başında dua edip gözyaşlarına boğuldu. Kimi anne oğlunun mezarını temizlerken kimi ise mezar taşındaki fotoğrafını öpüp sevdi.

21 Eylül 2016 tarihinde Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde Akçakoyunlu Hudut Bölüğü karşısında sınırdan 7 kilometre içeride mayın temizlenmesi sırasında meydana gelen patlamada şehit olan Uzman Çavuş Burak Uçar’ın annesi Zeynep Uçar da oğlunun kabrini ziyaret etti. En küçük oğlunu vatan uğruna şehit verdiğini anlatan Uçar, 3 yıldır bayramların kendisi için acı içinde geçtiğini belirterek, “Ben ona bakmaya kıyamazdım ama oğluma kıydılar. Dünya tersine döndü o beni mezarda ziyaret edecekken ben onu ziyarete geldim. Oğlum o kadar güzeldi ki ben bakmaya kıyamıyordum. O benim canımdı” diye gözyaşlarına boğuldu.

Şehit Tank Uzman Çavuş Zeki Dağ’ın annesi Fatma Dağ da, “Sözün bittiği yerdeyiz diyecek bir şey bulamıyorum, acımız çok büyük. Acımız hale dünkü gibi. Vatan sağolsun” diye konuştu. Bu arada şehit Kadir Demiryürek’in kızı 5 yaşındaki Lara Demiryürek de annesi Gülcan Demiryürek ile mezara geldi. Küçük Lara, babasının bayramını kutladı.

Son güncelleme: 13:06 03.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more