Sözcü Plus Giriş

Soylu’dan ABD’ye yaptırım yanıtı

ABD'nin hakkında yaptırım kararı verdiği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hakkında daha önce de verilen yaptırım kararına atıfta bulanarak "İlk yaptırımdan sonra mal değişiminde herhangi bir değişim yoktur, arz ederim." dedi.

09:44 -
Soylu’dan ABD’ye yaptırım yanıtı

ABD’li Rahip Andrew Brunson’un casusluk suçlamasıyla Türkiye’de tutuklanarak yargılandığı dönemde ABD tarafından hakkında ‘ABD’deki mal varlığını dondurma kararı’ verilen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için bu kez de Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle benzer bir karar verildi. Kararla ilgili alaycı bir yanıt veren Bakan Soylu, “İlk yaptırımdan sonra mal değişiminde herhangi bir değişim yoktur, arz ederim.” dedi.

Bakan Soylu, Cibuti İçişleri Bakanı Moumin Ahmed Cheick ve beraberindeki heyeti kabul etti. İçişleri Bakanlığındaki kabulün ardından basın mensuplarının, ABD’nin, kendisinin de aralarında bulunduğu Türk bakanlara yaptırım kararıyla ilgili sorusunu yanıtladı. Soylu, “İlk yaptırımdan sonra mal bildirimimde herhangi bir değişiklik yoktur. Arz ederim.” karşılığını verdi.

ABD’nin yaptırım kararı

ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı kapsamında, Suriye’ye yönelik operasyonuna ilişkin yaptırım kararlarını duyurmuştu. Bakanlık açıklamasında, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yaptırım listesine alındığı bildirilmişti.

İLGİLİ HABERBarış Pınarı Harekâtı: ABD'den skandal Türkiye hamlesiBarış Pınarı Harekâtı: ABD'den skandal Türkiye hamlesi
Son güncelleme: 10:44 16.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more