Uğur Dündar belgeseli

Mesleğinde 50 yılı dolduran duayen gazeteci-yazar Uğur Dündar’ın serüven dolu yaşamı belgesel oldu. Belgeselin yönetmenliğini ise Gökmen Ulu yaptı...

Duayen televizyon habercisi ve usta gazeteci-yazar Uğur Dündar meslek yaşamında 50. yılını doldurdu. İmza attığı binlerce haber, unutulmaz televizyon programlarıyla bir medya fenomeni olan Uğur Dündar'ın belgeseli yapıldı. Belgesel filminin yönetmenliğini Gökmen Ulu yaptı. 82 dakika süren belgeselde Dündar'ın kısa kesitlerle çocukluğu, gençliği ve okul yılları, ağırlıklı olarak mesleki nitelikleri ve karakteristik özellikleri anlatılıyor. Filmde Dündar'ın çarpıcı haberleri ve televizyon yayınlarından örnekler de serpiştirildi. Bugüne kadar hiçbir yerde yayınlanmamış bazı görüntüler de ilk kez bu filmde yer aldı. Yapımın etkileyici noktalarından biri de kullanılan müzik eserleri oldu. Giriş ve jenerikte Türkiye'nin evrensel değerlerinden Fazıl Say'ın “Kumru” adlı eseri yer alırken, dünya çapındaki klasik müzik bestecisi Can Atilla'nın “İnanç ve Zafer” isimli eseri kullanıldı. Belgeselde Uğur Dündar'ın birlikte çalışmış olduğu ve yaşamına tanıklık eden birçok kişi ile röportajlar da yapıldı.

ÖZLEDİĞİMİZ TÜRKİYE

Belgesel filmin yönetmeni Gökmen Ulu, “Ben Uğur Dündar'ın öğrencilerinden biriyim. Ustamın belgeselini yapmak benim için onur. Bu yapımdaki amacım dostluk ve vefa duygusunun çok ötesinde, ülkemizde olduğu kadar dünyaya da rol model olarak anlatmak, bu örnek yaşam öyküsünü tarihe not düşerek gelecek nesillere aktarmaktır. Belgesel filmde sadece Uğur Dündar'ın hayatını izlemeyeceğiz, özlediğimiz Türkiye'yi göreceğiz. Filmin gençler olmak üzere herkes için umut verici olduğuna inanıyorum” dedi.

GALA İZMİR'DE

Belgeselin galası 18 Mayıs'ta İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde saat 21:00'de başlayacak. Belgesel 25 Mayıs'ta Caddebostan Kültür Merkezi'nde 29 Mayıs'ta Nazım Hikmet Kongre Merkezi'nde Ankaralılarla buluşacak.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...