Sözcü Plus Giriş

Yaptırmayana 3 bin 790 lira ceza!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2020 yılının başında uygulamaya koyacağı yeni sistem EGEDES ile egzoz emisyon ölçümünü yaptırmayan araçlar otomatik olarak belirlenecek! Bu sayede ölçüm yaptırmayan araçlara anında ceza uygulanabilecek. Egzoz gazi emisyon ölçümü yaptırmamanın cezası ise 3 bin 790 TL!

11:36 -
Yaptırmayana 3 bin 790 lira ceza!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yıl başından itibaren uygulamaya koyacağı Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) ile daha önce egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan 1,5 milyon araç takipten kaçamayacak.

Çevre Kanunu gereği trafiğe kayıtlı olan araçların egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırması gerekiyor! Türkiye’de trafiğe kayıtlı 23 milyon 44 bin 761 araçtan yaklaşık 17 milyon 500 bini egzoz emisyon ölçümüne tabi tutuluyor. Geçen yıl muayene yaptırmayan 1 milyon 931 bin 125 aracın yaklaşık 500 bininin herhangi bir nedenle trafiğe çıkamayacak durumda olduğu ise tahmin ediliyor. 1 milyon 431 bin 125 araç sahibi ise egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmadı.

Çevre Kanunu kapsamında yıl sonuna kadar egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine yeni yıl itibarıyla 1895 lira, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 3 bin 790 lira idari para cezası uygulanacak. Bakanlık, 1 Ocak 2020 itibarıyla kurduğu otomatik plaka tanıma sistemi EGEDES aracılığıyla, uyarılara rağmen egzoz ölçümünü yaptırmayan araçları tespit edecek. Yeni yıl itibarıyla Ankara’da uygulamaya konulacak sistem, 6 ay içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirilecek.

DENETİMLER DAHA FAZLA OLACAK

İl müdürlüklerine bağlı olan denetim araçlarına takılacak bu sistem sayesinde ölçüm yaptırmayan araçlar plakalar üzerinden tespit edilecek. Bu sistem EGEDES sayesinde egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırılmayan araç sayısında ciddi bir düşüş bekleniyor. Ayrıca manipülasyona sebebiyet verdiği tespit edilen cihazlar, sistem üzerinden kapatılarak ölçüm yapmalarına izin verilmeyecek.

EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜMÜ NEREDE YAPTIRILIR VE KAÇ PARA?

Egzoz gazı emisyon ölçümü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinden yapılacak sorgulamayla, ölçüm yapan istasyonlar tarafından gerçekleştiriliyor. Bu ölçümü herhangi bir markanın yetkili servisi ya da araç muayene istasyonu bile yapabiliyor.

İnternet sitesi üzerinden alacağınız randevuyla istasyona gitmeniz sayesinde işiniz daha hızlı gerçekleşecektir. Egzoz gazı emisyon ölçüm ücretleri ilk ölçüme başlanmadan önce peşin olarak ödeniyor. Egzoz gazı emisyon ölçüm sonucu sınır değerlere uygun çıkmayan taşıt sahipleri otuz gün içerisinde aynı istasyonda ilk ölçümden sonra yapılacak en fazla 2 ölçüm için ücret ödemesine gerek kalmıyor. Egzoz Gazı Emisyon ölçümü 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle KDV dahil 65 TL’dir.

(AA)

Son güncelleme: 11:54 26.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more