Sözcü Plus Giriş

Hem aileye hem işe…

Volkswagen markasının binek modellerine çok benzeyen hafif ticari aracı olan Caddy'i İstanbul içinde kullanma fırsatı buldum. Test aracı olan Caddy 1.4 litrelik TSİ motoru ve 7 ileri DSG şanzımanıyla binek otomobilleri gerçekten aratmıyor.

Fatih TAN
09:15 -
Hem aileye hem işe…

Alman otomotiv devinin ilk defa 1979 yılında ürettiği hafif ticari araç modeli olan Caddy, o günden bu yana iki kasa değişimi ve son olarak bir makyaj geçirdi.

Bu hafif ticari araç rakiplerinin aksine daha fazla otomobile benzer tasarımıyla ailelerinde dikkatini çeken bir model oldu.

Test aracımız olan Caddy ise günümüzdeki en güncel model olarak öne çıkıyor.

Caddy’i ilk defa gördüğünüzde Volkswagen markasının daha sert çizgilere sahip olan farları ve motor ızgarası sizi karşılıyor.

Aracın yanına geçtiğinizde ise iki tarafta da bulunana sürgülü kapılar ve arkaya doğru uzayan gövde binek araçlarla Caddy’nin arasını açıyor.

Caddy’nin arkasına baktığınızda ise dikine tasarlanmış stoplar ve geniş bir bagaj kapağı sizi karşılıyor. Bu büyük bagaj kapağı aracın bagaj hacmi hakkında aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırıyor.

Caddy’nin boyutlarına bakacak olursanız aracın uzunluğu 4528 mm, genişliği 2079 mm ve yüksekliği de 1822 mm olarak belirtilmiş. 2682 mm aks mesafesine sahip olan aracın ağırlığı ise 1339-1501 kg aralığında.

Caddy’nin bagaj hacmi ise 750 litre!

Sürücü kapısını açıp aracın içine göz attığınızda ise klasik Volkswagen kabini size merhaba diyor.

Üç kollu fonksiyonel direksiyon markanın diğer modellerinde de tanıdığımız bir detay.

Ön konsolun tam ortasına yerleştirilmiş olan 6.33 inçlik multimedya ekranı da Volkswagen grubunda kullanılan sistemlerden. Bu ekranın dokunmatik hassasiyeti oldukça yüksek ve bir ticari araçtan beklediğinizden daha fazlasını kullanıcısına sunuyor.

Bu multimedya ekranının hemen üzerinde ise iklimlendirme sisteminin kontrol bölümü bulunuyor. Dijital olan bu ünite kabin içini farklılaştırmış.

Gelelim test aracım olan Caddy’nin motoruna. Volkswagen grubunun takipçilerinin yakından tanıdığı 1.4 litrelik aşırılı beslemeli TSI motor aracın kalbinde yer alıyor. Bu motor 125 beygir güç ve 250 Nm tork üretiyor. İki adet kuru debriyaja sahip olan DSG şanzıman sayesinde de aracın gücü ön tekerleklere iletiliyor.

Aracı şehir içi trafiğinde oldukça kısa bir süre kullanma fırsatı buldum. Neredeyse 200 km bile yapamadım. Ancak bu süre zarfına bile olabildiğince ekonomik davrandığını söyleyebilirim. Ama ticari bir amaçla kullanılmadığı için amacına uygun bir sürüş sonucunda tüketimin ne olacağını tam olarak bilemiyorum…

Caddy’nin direksiyonuna geçtiğinizde yüksek oturma pozisyonu sizi karşılıyor. Bununla birlikte binek otomobilden ayrılan sürüş pozisyonu motorun sessiz çalışmasıyla gizlenen ticari araç kavramını tamamen ortadan kaldırıyor.

Ön konsolda ve kapı içlerinde kullanılan sert plastikli materyaller kabin içinde trim sesini aracı aldıktan sonra kullanmaya bağlı olarak 1-2 senede arttıracağa benziyor.

Sürüş esnasında ise Caddy binek otomobillerin sürücüye verdiği tepkileri veriyor. Ancak arkada kullanılan yaprak yay süspansiyonlu sistem özellikle arka koltukta oturan yolcuları uzun süreli ve bozuk yollarda rahatsız edebilir.

Caddy binek otomobillere göre yan rüzgarlardan daha fazla etkileniyor ayrıca kabine gelen rüzgar sesi de yine binek araçlara göre daha yüksek. Ancak aracın yol ve motor sesi yok denecek kadar az.

Belirtmeden geçmek istemediğim en önemli husus ise iki taraflı kayar kapılar. Kapıların kullanışlılığa yararı oldukça yüksek ancak kullandığım test aracının kilometresi 5 haneli olmamasına rağmen çıkarttığı sesler çok fazlaydı. Yani bu aracı doğasına uygun bir şekilde kullandığınızda iç mekandaki plastiklerden ve kayar kapılardan katlanılması güç sesler geleceğini tahmin ediyorum.

Caddy’nin fiyatına gelmeden önce aracın ülkemizde iki farklı motor seçeneği olduğunu belirtmeliyim. Biri benzinli biri dizel olan bu motor seçeneklerinden ikisi de DSG şanzımanla satın alınabiliyor.

Benzinli motorlu Caddy’nin başlangıç fiyatı 130 bin 883 TL, dizel motorlu Caddy’nin başlangıç fiyatı ise 123 bin 133 TL. Tabiki bu iki versiyonda kombi olarak geçen camlı versiyonlar. Van versiyon ise sadece dizel motorla satın alınabiliyor ve onunda başlangıç fiyatı 94 bin 952 TL olarak belirtilmiş.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more