Sözcü Plus Giriş

Otomotiv sektörü yöneticileri faiz indirimine ne dedi?

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank yerli üretimi desteklemek amacıyla, Türkiye'de üretim yapan otomotiv markaları ile işbirliğine giderek taşıt kredisini aylık %1.40'lı seviyelerden yerli üretim taşıtlar için %0.49-0.69 aralığına çekti. Bu faiz indirimi daralan otomotiv pazarına bir can suyu olarak değerlendirilebilir. Peki bu duruma otomotiv sektörünün yöneticileri ne dedi?

Fatih TAN
10:24 -
Otomotiv sektörü yöneticileri faiz indirimine ne dedi?

Faiz indirimi sadece Türkiye’de üretilen otomobil ve ticari araçlar için geçerli olacak. Ancak Türkiye’de üretim yapan markalar arasında Toyota yer almıyor. Toyota Türkiye Pazarlama CEO’su Ali Haydar Bozkurt bu konuyla alakalı yaptığı açıklamada, “1 Ekim tarihinde başlayıp yıl sonuna kadar sürecek faiz indirimi, otomotiv sektörünü son çeyrekte hareketlendirecek ve satışlara olumlu yansıyacaktır. Toyota olarak farklı modellerimiz için yaptığımız çok cazip kampanyalar ile biz de bu kampanyada yer alacağız. Bu konuda geniş kapsamlı ve müşterilerimizin yararına olacak şekilde hazırlanıyoruz.” dedi.

Toyota Pazarlama Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt

 

İLGİLİ HABEROtomotiv satışlarını artıracak haber!Otomotiv satışlarını artıracak haber!

Türkiye’de üretim yapan ve Türkiye’nin en çok satan otomobil markası olan Renault Mais Genel Müdür Berk Çağdaş, “Üç kamu bankasının Türkiye'de üretilen modellerin taşıt kredisi faizini yüzde 0,49 – 0.69'a çekmesi haberini büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, ülkemize ihracat, üretim ve istihdam açısından en yüksek katma değeri yaratan otomotiv sektörüne verilen çok önemli bir destektir. Bu gelişmenin 2019 yılı toplam pazarının 450 bin seviyesine taşıma olasılığı yüksek.” dedi.

Renault Mais Genel Müdür Berk Çağdaş

Bir diğer yerli üretici Hyundai’nin Genel Müdür Yardımcısı Murat Berkel ise ”Faizlerde son dönemlerde yaşanan düşüş trendinin otomotiv satışları üstünde olumlu etkisi olduğunu gözlemliyorduk. Buna paralel olarak, bugün devlet bankalarının açıkladığı özel kredi faiz oranları da otomotiv sektöründe satışlara olumlu katkı yapacaktır. Müşterinin menfaatine yönelik yapılan bu faiz indirimi, sıfır araçlar kadar ikinci el
piyasasının da hareketlenmesini beraberinde getirecektir.” açıklamasında bulundu.

Hyundai Genel Müdür Yardımcısı Murat Berkel

Türkiye’de ticari araç üretimi gerçekleştiren Karsan markasından Ticari İşler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, “Türkiye iyi bir ticari araç üreticisi. Kamu bankalarının Türkiye'de üretim yapan markalarla yaptığı söz konusu işbirliği, son 3 ayda iç pazara önemli ölçüde hareketlilik getirecektir. Finansmana ulaşmada zorluk yaşayan ticari araç müşterilerinin son 3 ayda satın almaya yöneleceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca yüzde 0,49-0,69 faiz uygulaması iç pazarda ticari araçlar için kaldıraç olacaktır” dedi.

Ticari İşler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu

Honda Türkiye Satış & Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Sn. Bülent Kılıçer faiz indirimiyle alakalı, “Son bir yıldır ülkede yaşanan eknomik gelişmeler neticesinde hemen hemen tüm perakende pazarında olduğu gibi otomotiv pazarında da ciddi bir daralma yaşanıyor. Bu daralmanın boyutlarına baktığımızda 2 yıl öncesine kadar 1 Milyon adede koşan toplam Pazarın, 2019 tahminlerini dikkate aldığımızda, haziran ayı itibariyle biten ÖTV desteğine rağmen 400 Bin civarında tamamlanacağını gösteriyor. İçerisinde bulunduğumuz bu pazar koşulları, sektörün sağlıklı, sürdürülebilir bir potansiyelden uzak olduğunu gösteriyor.

Dolayısıyla, pazarı artırmak amacıyla atılan her adım, sektör oyuncuları için can suyu niteliğinde oluyor, olacaktır. Bu bağlamda devlet bankaları tarafından atılan bu adımda kesin bir rakam vermek zor olsa da mutlaka toplam pazara pozitif etki edecektir.” dedi.

Honda Türkiye Satış & Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer

Türkiye Otomotiv Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “Kredi faizlerinin düşmesi otomotiv pazarında ciddi bir hareketlilik sağlayacak. Bu durum, 2018 Ağustos'undan bu yana yükselen döviz, enflasyon ve dolayısıyla kredi faizleri nedeniyle 2017 yılına göre %60 oranında küçülen iç pazarda, düşük faizli kredi beklentisi nedeniyle bir hareketlilik sağlayacaktır. Ancak beraberinde, zaten kârsız satış yapan firmalara ilave malî yük de getirecektir. Günün sonunda ise satışların canlanması ve satışlarda artış beklentisi, özellikle servis girişlerinde sektöre çok ciddi bir fayda sağlayacaktır”

OSD Başkanı Haydar Yenigün

Son güncelleme: 14:41 27.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more