Sözcü Plus Giriş
YEKTA GÜNGÖR ÖZDEN

Kitaplar

7 Şubat 2019

En güvenilir dost, en iyi başyastığı olan kitaplar yaşamımıza renk ve canlılık katan kaynakların başında gelir. SÖZCÜ'nün kitap eki çıkarması nedeniyle özel kitap köşesi düzenlemeyi bıraktığımı açıklamıştım. Ancak bundan bilgisi olmayanlarla bilgisi olmalarına karşın incelik gösterip kitap gönderenler olduğu için son kez yer veriyorum:

– Serpil AKAR'ın “Olmadan” adlı, ikinci yaşam olarak benimsenen durumu anlatan kitabı DÖRTLÜK Yayınevi ürünü.

– Eğitimci yazar Nusret ERTÜRK'ün “Söz Yüzüğü” adlı 12. kitabı PAYDA Yayınları ürünü.

– Azmi YILMAZ'ın 92 şiirini içeren, “Senin Çiçeklerin” adlı kitabı kişisel yayını.

– Mesut KAYNAK'ın 8. kitabı “Kur'an'dan Öğütler” kişisel yayını.

– Prof. Dr. Vural Fuat SAVAŞ'ın “Cumhuriyetin İlânı ve Karşıtları (1920-1926)” adlı kitabı EFİL Yayınevi ürünü.

– Fethi Ali KOÇ'un “50 Yıl Önce-Sonra (l969-2010) ve Ülkü Ocakları” adlı kitabı TOGAN Yayınları ürünü.

– Emekli Yargıç Efrail AYDEMİR'in “Büzgüsüz Ağız” adlı kitabı Ankara Gazeteciler Cemiyeti yayını.

– Hanri BENAZUS'un “Niçin Atatürk” adlı, büyük boy ve kapsamlı kitabı Türkiye Barolar Birliği yayını.

– Yonca Mete SOY'un “Altı Çarpı İki” adıyla İsveççeden dilimize çevirdiği Arne DAHL'ın eseri ile Faruk DUMAN'ın “Sus Barbatus” adlı romanı HEP Kitap yayınları.

– Hukukçu ekonomist Ertuğrul ÖNEN'in ikinci büyük kitabı “Bir Bürokratın Gözünden-Biraz Ordan, Biraz Burdan” adını taşıyor. Türk Dış Ticaret Vakfı yayını.

– Emekli öğretmen, kütüphaneci yazar Recai ŞEYHOĞLU'nun “Yaşamından Portreler” adlı kitabı FAVORİ Yayınları'nın, “Yazınca ve Yaşayınca” adlı bu yıl yayımlanan beşinci kitabı da BAŞSARAY Yayınları'nın ürünü.

– Önceki Harita Genel komutanlarından E. Tümgeneral Cevat ÜLKEKUL'un “Dilâverpaşa Nizamnamesi – Taşkömürü Havzasında Bahriye Nezareti Yönetimi (1865-1908)” adlı kitabı BOYUT Yayınevi ürünü.

– Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi emekli okutmanlarından öğretmen-yazar Meral (Ağabeyoğlu) AKINCI'nın Bilgi Yayınları'nın yeni ürünlerinden olan “Limonluk Yurdu'nun Perisi, Dünyanın Ütopik Masalı” adlı romanı akıcı ve ilgi çekici anlatımıyla beğeni toplamıştır.

– Metin TURAN'ın hazırladığı “Üç Kanatlı Masal Kuşu: Oğuz Tansel” adlı, büyük boyut, 400 sayfalık kitap ÜRÜN Yayınları'na ait.

– Hüseyin Harun YÖRGÜÇ'ün “Haneye… Daneye… İaneye… Töreler, Kanunların Önündedir” adlı romanı kişisel yayını.

– Araştırmacı yazar, Yük. Müh. Semih KALKANOĞLU'nun eşi Diana ile birlikte hazırladığı “St. Petersburg” adlı ciltli albüm dolgun içeriği ve nitelikli baskısıyla ilgi topluyor.

– GALEATİ Yayıncılık'ın iki yapıtından biri Sencer BAŞAT'ın “Aynanın Gözü” adlı romanı ile Osman BAŞIBÜYÜK'ün “Nereden Nereye? – Devletin içindeki Örgütle Mücadele” adlarını taşımaktadır.

– Dr. Bülent KALAYCI'nın “Hadi Gel Anadolu'ya Geçelim & Mustafa Kemal ve Prenses Mevhibe Celalettin” adlı biyografik romanı TOGAN Yayıncılık ürünü.

– Cevat OKUR'un 54 şiirinden oluşan “Yaşamın Rosetta Taşı Yok” adlı şiir kitabı ARTSHOP Yayıncılık'ın ürünü.

Not: Kitaplarla ilgili yazımız bir “Duyuru”, adımıza gönderilen yayınlardan okurlarımızı bilgilendirmektir. Ayrıntıya girip değerlendirme yapmak için yerimiz elverişli olmadığından okurlarımızın hoşgörmesini istiyorum.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more