Sözcü Plus Giriş

ABD Büyükelçiliği’ne saldırıyla ilgili Irak’tan açıklama!

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'ne füzeli saldırının kabul edilemez olduğunu ve hükümet karşıtı protestocuların yolları kapatmasının barışçıl gösterilerle bağdaşmadığını söyledi.

21:31 -
ABD Büyükelçiliği’ne saldırıyla ilgili Irak’tan açıklama!

Irak’ın başkenti Bağdat’ta 3 Ocak’ta İranlı General Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesinin ardından durulan ancak 10 Ocak’tan sonra yeniden alevlenen hükümet karşıtı protestolar devam ediyor. Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi düzenlediği basın toplantısında, hem protestolara hem de ABD Bağdat Büyükelçiliği’ni hedef alan saldırılara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dün Yeşil Bölge’deki ABD Büyükelçiliği’ne düzenlenen füzeli saldırının kabul edilemez olduğunu belirten Abdülmehdi, “Bu hiç doğru değil ve çok üzücü. Bu gibi olaylar Irak’a zarar veriyor ve arkasında hangi niyet olursa olsun bu kabul edilemez. Bunlara Irak’taki temsilciliklere saldırma yetkisini kim verdi?” dedi.

SÜKÛNET ÇAĞRISI

Ülkesindeki hükümet karşıtı protestolara da değinen Başbakan Abdulmehdi, bazı protestocuların okulları ve yolları kapattığını dile getirerek, “Saygın, barışçıl protestolar korunur. Ülkede gerginliğin tırmanmamasına özen gösteriyoruz. Ülkenin sükûnete ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

“Kamu ve özel çıkarları bozarken düzeni nasıl sağlayabiliriz?” diyen Abdulmehdi, “Zor bir bölgesel dönemeçten geçiyoruz. Buna bir son vermek gerek” şeklinde konuştu.

2 GÜNDE 10 ÖLÜ

Irak’ın başkenti Bağdat’ta devam eden protestolarda son 2 günde 10 kişi hayatını kaybetti, 136 kişi de yaralandı.

Irak’ta 3 Ocak’ta İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından durulan ancak daha sonra yeniden alevlenen hükümet karşıtı protesto gösterileri devam ediyor.

Başkent Bağdat ile güney illerinde 2 gündür devam eden şiddetli protesto gösterilerine ilişkin bir açıklama yapan Irak İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, son 2 günde Bağdat, Diyala, Basra, Zikar ve Kerbela kentlerinde 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 136 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Olaylarda ayrıca 88 protestocunun gözaltına alındığı belirtildi. Protestocuların otobanları, okulları ve devlet kurumlarını kapatmalarını belgelediğini belirten İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, bütün tarafları şiddetten kaçınmaya ve kamu mallarını korumaya çağırdı.

10 Ocak’tan sonra yeniden alevlenen hükümet karşıtı protestolarda Süleymani’nin posterleri ateşe verilmişti. Ekim 2019'dan bu yana hükümet karşıtı protesto gösterilerinde güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanması ile Irak Savaş Suçlarını Belgeleme Merkezi verilerine göre 669 kişi hayatını kaybederken, 25 bine yakın kişi de yaralanmıştı. İHA

İLGİLİ HABERABD'li savcıdan Halkbank'a para cezası talebi!ABD'li savcıdan Halkbank'a para cezası talebi!
Son güncelleme: 21:55 21.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more