Fransa’da 3’ü Türk 4 çocuğa 11 saat gözaltı

Fransa’nın Allbertville şehrinde polis, evlere baskın düzenleyerek, “terörü savundukları” gerekçesiyle aralarında 3 Türk'ün de bulunduğu 10 yaşındaki 4 çocuğu gözaltına aldı. Çocuklar 11 saat boyunca gözaltında tutuldu.

Fransa’da 3’ü Türk 4 çocuğa 11 saat gözaltı

Fransa'nın Albertville şehrinde 4 çocuğun evine polis tarafından sabah çok erken saatlerde baskın düzenlendi. Operasyon, Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürler ve öldürülen öğretmen Samuel Paty ile ilgili bir tartışmanın ardından gerçekleştirildi.

Operasyonda aralarında 3 Türk çocuğun da bulunduğu aynı sınıfa giden 10 yasındaki 4 çocuk, 11 saat boyunca gözaltında tutuldu.

“KAPIYI KIRAR GİBİ ÇALIP ‘KIZNIZI GÖTÜRECEĞİZ’ DEDİLER”

Gözaltına alınan Türk çocuklardan birinin babası, orantısız güç kullanılan operasyonla ilgili, “Polis neredeyse kapıyı kıracak şekilde kapıyı çaldı. Eve uzun namlulu silahlarla 10 maskeli polis girdi. 10 yasındaki kızımı uyandırıp ‘kızınızı götüreceğiz' dediler” ifadelerini kullandı.

Evlerinin fotoğrafını çektiklerini anlatan baba, “Dinimizle ilgili çok fazla soru sordular, namaz kılıp kılmadığımızı sordular. Macron ve Erdoğan ilişkisi hakkında görüşlerimizi sordular” dedi.

Operasyondan bir gün önce, çocukların okulda Hz Muhammed karikatürleri çizen Charlie Hebdo ve öldürülen Samuel Paty hakkında ders gördükleri öğrenildi.

“KIZIM SADECE 10 YAŞINDA”

Çocukların suçlamalarının derste konuşulanlardan kaynaklandığını ifade eden baba “Kızımın öğretmenin öldürülmesiyle ilgili bir açıklama yaptığını söylüyorlar fakat kızım sadece 10 yaşında, olanlardan haberi bile yok ” dedi.

Albertville polis karakolu, operasyon ile ilgili bilgi veremeyeceğini açıkladı. Yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren olayla ilgili sosyal medyada açıklamada bulundu.

Eren ” İslam karşıtlığı Fransa’da cinnet halinde! Tam teçhizatlı polisler erken saatlerde evlere baskın yapıp, uyandırıyor. Çocuklar 11 saat alıkonuluyor. Bir tutanak dahi verilmiyor! Akıl, vicdan, hukuk bunu kabul etmez! Takipçisiyiz! ” ifadelerini kullandı. (İHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...