Sözcü Plus Giriş

Mutasyonlu corona virüsü iki ülkede daha ortaya çıktı

Japonya’da Covid-19'un mutasyonu ilk kez doğrulandı. İngiltere'den ülkeye geldiği belirtilen ve pozitif sonuç veren 5 kişi karantinaya alındı. Lübnan'da da Londra'dan gelen bir uçak yolcusunda corona virüsünün mutasyonlu yeni türü saptandı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 18:30, 25/12/2020
Mutasyonlu corona virüsü iki ülkede daha ortaya çıktı

Güney Afrika ve İngiltere’de görülen ve daha fazla bulaşıcı olduğu belirtilen Covid-19’un yeni türünün Japonya'da ilk kez doğrulandığı bildirildi.

Japonya Sağlık Bakanı Norihisa Tamura yerel saatle bu gece 21.00 sularında düzenlediği basın toplantısında İngiltere’den ülkeye döndüğü tespit edilen 5 kişide mutasyon corona virüsüne rastlandığını açıkladı.

Havaalanı karantina istasyonlarında yapılan Covid-19 testlerinde pozitif sonuç veren 5 kişiden alınan örneklerin Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’ne gönderildiği öğrenilirken, yapılan analizler sonucunda mutasyona uğramış Covid-19 varyantını taşıdıklarının belirlendiği kaydedildi.

21 Aralık’ta Japonya'ya gelen 5 kişiden 2’sinin Haneda Havaalanı, 3’ünün ise Kansai Uluslararası Havalimanı’dan ülkeye giriş yaptığı belirtildi.

LÜBNAN’DA DA TESPİT EDİLDİ

Lübnan Sağlık Bakanı, Londra’dan Lübnan’a gelen bir uçak yolcusunda corona virüsünün mutasyona uğramış ve bulaşıcılığı yüksek yeni türünün saptandığını açıkladı.

Bakan, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Middle East Airlines’ın 21 Aralık’ta Londra’dan gelen 202 uçuş numaralı yolcu uçağındaki bir kişide corona virüsünün yeni türüne rastlanmıştır” diyerek uçaktaki diğer tüm yolcuların ve onların ailelerinin tedbirli olmaları konusunda çağrı yaptı.

JAPONYA’DA RASTLANMAMIŞTI

Mutasyon Covid-19’un yeni Japonya'da ilk etapta rastlanmamış, Japonya Baş Kabine Sekreteri Katsunobu Kato geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığı açıklamada “Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsüne göre, ülkemizde böyle bir virüs doğrulanmadı. Sağlık bakanlığı İngiliz hükümetiyle yakın bilgi alışverişinde bulunuyor” ifadelerini kullanmıştı.

SEYAHAT KISITLAMASI GETİRİLMİŞTİ

Japonya hükümeti geçtiğimiz Perşembe günü ise İngiltere’den iş veya eğitim gibi amaçlarla gelen yabancı uyrukluların ülkeye girişinin geçici olarak askıya alındığını açıklamıştı.

Japonya’da oturma izni olan yabancılar ve Japon vatandaşlarının ise ülkeye girişine izin verileceği belirtilmişti. Son olarak Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, benzer bir seyahat sınırlamasının Güney Afrika için de uygulanacağını duyurmuştu. (İHA)

İlginizi ÇekebilirMutasyonlu corona virüsü Almanya'daMutasyonlu corona virüsü Almanya'daİlginizi Çekebilir'Aşının etkisiz olması için çok fazla sayıda mutasyon olması gerekli''Aşının etkisiz olması için çok fazla sayıda mutasyon olması gerekli'İlginizi Çekebilir Mutasyon kuyruğunda Türk kahvaltısı Mutasyon kuyruğunda Türk kahvaltısı
Yayınlanma Tarihi:17:13,