Sözcü Plus Giriş

İran’ın vurduğu uçağa Ukrayna’dan ilk tepki

ABD'ye misilleme yapmak için iki üssü füzelerle vuran İran, aynı gün düşen yolcu uçağının da 'yanlışlıkla' isabet aldığını itiraf etti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ise sıcak gelişme sonrası yaptığı açıklamada, diplomatik olarak bir özür beklediklerini ve bu felakete sebep olanların adalete teslim edilmesini istediklerini söyledi.

Sozcu.com.tr
09:51 -
İran’ın vurduğu uçağa Ukrayna’dan ilk tepki

ABD ve İran arasındaki gerilimde bugün dünyayı dehşete düşüren bir gelişme yaşandı. İran’ın, Irak’taki iki ABD üssünü vurduğu gün Ukrayna Uluslararası Havayolları’na ait Boeing 737 tipi uçak Tahran’a yakın Parand bölgesinde düştü.

167’si yolcu toplam 176 kişinin bulunduğu uçaktan kurtulan kimse olmadı. Uçağın İran füzeleri tarafından vurulmuş olabileceği iddiaları ilk günden itibaren yükselirken, Tahran yönetimi ise bunu kesin bir dille reddediyordu.

Uçağın parçaları geniş bir alana yayıldı.

Bu sabaha karşı gelen açıklamada ise, 176 kişinin öldüğü felakette uçağa İran füzelerinin isabet ettiği doğrulandı. Cumhurbaşkanı Ruhani ve Dışişleri Bakanı Zarif, yaşananlardan ötürü büyük üzüntü duyduklarını söylerken, acılı ailelere başsağlığı diledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy.

İran’dan gelen bu şok itirafın ardından, Ukrayna kanadından ilk tepki geldi. Reuters’ın flaş olarak abonelerine servis ettiği habere göre Cumhurbaşkanı Zelenskiy, İran’dan açık ve kapsamlı bir soruşturma garantisi, sorumluların adalete teslim edilmesini, hayatını kaybedenlerin bedenlerinin ülkelerine gönderilmesini ve diplomatik kanallardan bir özür beklediklerini dile getirdi.

İLGİLİ HABERSon dakika... Dünyanın hop oturup hop kalktığı gün yaşandı! Uçak kazasıyla ilgili İran'dan bomba itirafSon dakika... Dünyanın hop oturup hop kalktığı gün yaşandı! Uçak kazasıyla ilgili İran'dan bomba itiraf
Son güncelleme: 09:22 14.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more