MEB bursluluk sınav sonucu için tarihi açıkladı!

Milli Eğitim Bakanlığı, 5 Eylül’de tamamlanan İOKBS (bursluluk sınavı) sonuçlarının 28 Eylül’de açıklanacağını duyurdu. 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıflarda okuyan öğrencilerin katılım gösterdiği bursluluk sınavı ile başarılı öğrenciler devlet tarafından sağlanan burstan yararlanabiliyor.

MEB bursluluk sınav sonucu için tarihi açıkladı!

Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde bursluluk sınavı soru ve cevap anahtarını erişime açmıştı. Adaylar, aşağıdaki link üzerinden cevap anahtarına ulaşabiliyor.

BURSLULUK SINAVI SORU VE CEVAPLARI

BİRİNCİ DÖNEM KAZANIMLARI SORULDU

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı'na (İOKBS) girecek öğrencilerin de bulundukları sınıfların birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacağını duyurmuştu.

BURSLULUK SINAVI NEDİR?

5. sınıftan 11. sınıfa kadar öğrencilerin girdiği bursluluk sınavı ile devlet, uzun yıllardır öğrencilere burs ve kalacak yer desteği sağlamaktadır. Öğrencilerin belirlenmesine ise İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı aracılığıyla karar verilir. Eski adı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı olan bu sınavda yüksek not alan öğrencilere burs imkanı sağlanır. Tüm burslar ve kalacak yer geri ödemesizdir.