Sözcü Plus Giriş

Altın fiyatları ne kadar oldu? Çeyrek ve gram altından güncel rakamlar… (14.09.2020)

Piyasalarda haftanın açılış günün altın fiyatlarındaki haraketliliğin devam ettiği görülüyor. Pandemi döneminde ciddi artış gösteren ve rekor seviyelere ulaşan gram altın fiyatı bugün akşam saatlerinde 472 TL seviyelerinden satılıyor. Çeyrek altın ise 771 lira dolaylarına kadar yükseldi. İşte 14 Eylül altın fiyatları ve piyasalardan son gelişmeler...

17:51 -
Altın fiyatları ne kadar oldu? Çeyrek ve gram altından güncel rakamlar… (14.09.2020)

Altın fiyatlarındaki tırmanışın uzun süredir devam etmesinin nedeni olarak başta corona virüsü salgını gösteriliyor. Corona virüsü aşısı ile ilgili açıklamalarla dolarda yaşanan değişimler de altın fiyatlarına yansıyabiliyor. Altın fiyatları bugün açılış rakamlarına göre hafif yükseliş grafiği sergiledi. Gram altın güne 468 lira seviyelerinden başlarken, şu sıralarda 472 liralara kadar çıktığı görüldü. İşte altın fiyatlarında son durum…

ALTIN FİYATLARI 

GRAM ALTIN: 472,61 TL

ÇEYREK ALTIN: 771,92 TL

YARIM ALTIN: 1.543,85 TL

CUMHURİYET ALTINI: 3.078 TL

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

YASTIK ALTI ALTINLARI İÇİN YENİ PLAN

TL’deki değer kaybı, vatandaşları giderek daha fazla altına yönlendiriyor. Ancak altın alanların çoğu bunu finansal sistem yerine yastık altında tutmayı tercih ediyor. Bu durumu değiştirmek için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) yeni bir plan hazırladı.

İAR CEO’su Ayşen Esen’in verdiği bilgiye göre, Hazine İAR, bazı seçilmiş kuyumcuların vatandaştan altın toplamasına izin verecek ve toplanan altınlar kamu bankalarında mevduat ve katılım fonu olarak değerlendirilecek.

KUYUMCULAR ARACI OLACAK, FİZİKİ ALTIN ÇEKİLEBİLECEK

Esen’e göre, yeni düzenlemenin eskisine göre en önemli farkı, vatandaşın fiziki altını çekebilmesi olacak. Mevcut sistemde bankalarla mudiler arasında bir aracı yok ve vatandaşlar fiziki altın yerine onun TL eş değerini çekebiliyor.

Bloomberg’den Ercan Ersoy ile Çağan Koç’un haberine göre, Esen, son 10 yılda yastık altındaki altınları finansal sisteme kazandırma çalışmalarının başarısız olduğunu, sadece yaklaşık 100 ton altının bankalardaki altın hesaplarına aktarıldığını ancak yastık altında 5 bin ton altın (yaklaşık 330 milyar dolar) olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Son güncelleme: 17:52 14.09.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more