Sözcü Plus Giriş

Altın fiyatlarındaki yükseliş devam eder mi? İşte 8 Ocak güncel çeyrek ve gram altın fiyatları…

Altın fiyatları son dönemin en hızlı yükselişini yaşıyor. Küresel riskler arttığında yatırımcıların sığındığı güvenli liman olan altın, son yaşanan ABD-İran gerilimine bağlı olarak sert yükselişine devam ediyor. Peki gram altın fiyatı ne kadar oldu? Çeyrek altın kaç lira? Yükseliş devam edecek mi?

08:15 -
Altın fiyatlarındaki yükseliş devam eder mi? İşte 8 Ocak güncel çeyrek ve gram altın fiyatları…

Geleneksel birikim aracı altın fiyatlarına yönelik araştırmalar her gün olduğu gibi bugün de en çok araştırılan konular arasında kendine yer buluyor. Geçtiğimiz haftadan bu yana altının fiyatında sert bir artış gözleniyor. Gram altının fiyatı bugün 305 lirayı, çeyrek  altının fiyatı ise 494 lirayı gördü. İşte güncel altın fiyatları…

ALTIN FİYATLARI

Çeyrek altın: 494 Lira

Yarım altın: 986 Lira

Gram altın: 305 Lira

Cumhuriyet altını: 2 Bin 28 Lira

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

ALTIN FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ? 

sozcu.com.tr’den Barış Özkan’ın haberine göre; Altında yaşanan yükselişin en önemli sebeplerinden biri yine ABD oldu. 2019 yılında Çin ile başladığı ticaret savaşları sonucu oluşan belirsizlik yatırımcıları yine altına yöneltmiş ve fiyatlar yükselmişti.

Türkiye'de altın denince ilk akla gelen isimlerden biri olan Mehmet Ali Yıldırımtürk altında yaşanan yükseliş hakkında, sozcu.com.tr'ye açıklamalarda bulundu. Yıldırımtürk ABD-İran geriliminin altın fiyatlarında yön belirleyici olacağını söyledi.

“FİZİKİ SAVAŞ ORTAMI VAR”

Yaşanan gelimeler sonrası ekonomi ve ticaret savaşı ortamının fiziki bir savaş ortamına dönüştüğünü belirten Yıldırımtürk, “İran kendisine yapılan bu saldırının karşılığını verecektir. Ancak bunu hemen mi yapar yoksa bekler mi bilemiyoruz. Tabi aracı devletler tarafında bu işin sakinleşmesi sağlanacaktır. Gram altın güne hızlı bir başlangıç yaptı. Artık ekonomik görünümden ziyade jeopolitik görünümler ön planda. Bu saatten sonra gidişatı yaşanan gelişmeler belirleyecek. Öncesinde Brexit, faiz indirimleri etkili oluyordu ancak artık bunlar geri planda kaldı.” dedi.

“ONS 1.600 DOLAR SEVİYESİNE TIRMANABİLİR”

Bu gelişmeler sonucu herkesin altına dönmesi gibi durumun yaşanmayacağını söyleyen Yıldırımtürk, “Ons fiyatı hemen 1.700, 1.800, 2.000 dolar olacak diye bir şey yok. Belki 1.600 dolar seviyesine tırmanabilir. İzleyip göreceğiz. Tabi burada doların seyri de oldukça önemli.” açıklamasında bulundu.

“GERİLEME BEKLENTİSİ ORTANDAN KALKTI”

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarında 15 Ocak tarihinde bir anlaşma imzalanacağını hatırlatan Yıldırımtürk, “Yatırımcıların ‘görmek istiyoruz' dediği imza artık atılacak. Biz de 15 Ocak'ta bir gerileme olur diye bekliyorduk. Ancak son yaşanan ABD-İran gerilimi bu beklentiyi ortadan kaldırdı.” dedi.

İLGİLİ HABERKomisyon yastık altını körüklerKomisyon yastık altını körükler
Son güncelleme: 08:59 08.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more