Sözcü Plus Giriş

TESK’ten beyaz eşyada vergi indirimi talebi

Mobilyada KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e düşmesinin sevindirici olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu indirimle mobilya sektörü canlanacak, vatandaşın mobilyaya olan talebi artacaktır. Vergi indiriminin ekonomik büyümeye etkisinin hissedilebilmesi için beyaz eşya ve tüm elektronik ev eşyalarında da ÖTV ve KDV indirimi yapılmalıdır. Çünkü evlilik planı yapan tüm gençlerin beklentisi bu yönde” dedi.

11:56 -
TESK’ten beyaz eşyada vergi indirimi talebi

Geçici olarak yapılan vergi indirimlerinin ekonomideki canlanmaya ne kadar etki ettiğini geçen yıllarda çok net gördüklerinin altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “2001 ve 2009 krizlerinde, krizlerin teğet geçmesinin en önemli nedeni zamanında yapılan vergi indirimleri oldu. Özellikle otomotivde yapılan indirimler, ekonominin büyümesine önemli katkı sağlıyor.” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken (Fotoğraf: İHA)

“BEYAZ EŞYADAN DA KALDIRILMALI”

Mobilya ve beyaz eşyada yapılan indirimlerin de talebin canlanması açısından oldukça önemli olduğunu altını çizen Palandöken, “Bu nedenle mobilyadaki kalıcı vergi indirimi sevindirici ama aynı indirimin beyaz eşya ve tüm elektrikli ev eşyalarında da yapılması lazım. Beyaz eşya günümüzde lüks tüketim malı olarak değerlendirilemez. Dolayısıyla beyaz eşyadan ÖTV alınmaması gerekir. Otomotiv sektöründe de başta hibrit ve elektrikli araçlar olmak üzere ÖTV oranlarında indirim yapılmalı. Otomotivdeki canlanma tüm sektörleri etkiliyor. Otomobil satışları artarsa vergi gelirleri de artar. Aynı zamanda daha temiz bir çevre için de bu araçların kullanımını desteklemeliyiz” şeklinde konuştu. (İHA)

İLGİLİ HABERBeyaz eşya satışlarında büyük düşüşBeyaz eşya satışlarında büyük düşüş

 

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more