Sözcü Plus Giriş

74 gün sonra ilk cuma namazı

Corona virüsü tedbirleri kapsamında 16 Mart tarihinden beri kapalı olan camiler bugün cuma namazının kılınmasıyla kademeli olarak açıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı cuma salâsından sonra yurt genelinde belirlenen camilerde şükür kurbanı kestirdi. Kimi vatandaşlar camilerde kimileri pazar yeri, stadyum ve otoparklarda namaz kıldı.

Sozcu.com.tr
14:05 -
Ali Ekber ŞEN
Evren DEMİRDAŞ
İsmail AKDUMAN
İsmail AKIN
Kemal ATLAN
Müslüm EVCİ
Uğur ENÇ
Uğur AKAGÜNDÜZ

EDİRNE: Tarihi Selimiye Camii’nde cuma namazı öncesi sosyal mesafe kuralını belirten çizgiler çekildi. Cami girişlerine corona virüsü salgınına karşı uyarıcı afişler asıldı. Edirne Belediyesi, 26 cami ve iki mescitte 50 bin adet tek kullanımlık seccade dağıttı.

(FOTO: SÖZCÜ)

KOCAELİ: İzmit Belediyesi ilçede ibadete açılan camilerin dezenfekte ve temizlik işlemlerini yaptı. Vatandaşlara maske ve seccade dağıttı.

(FOTO: SÖZCÜ)

ESKİŞEHİR: Cuma namazı cami avluları dışında Büyükdere Porsuk Spor Kompleksi’ndeki futbol sahasında da kılındı. Namaz kılınacak yerler görevliler tarafından boyayla işaretlendi.

(FOTO: SÖZCÜ)

ANTALYA: Antalya Muratpaşa Cami’nde cuma namazı öncesi genel temizlik çalışması yapıldı. Corona virüsü tedbirleri kapsamında caminin şadırvanları kapatıldı.

KONYA: Cuma namazı için pazar yerlerini tercih eden vatandaşların ateşleri görevliler tarafından ölçüldü. Konya Büyükşehir Belediyesi tek kullanımlık seccadeler konuldu.

MERSİN: Akdeniz Ulu Camii bahçesinde dezenfekte çalışması yapan görevliler maskesiz girmek isteyen vatandaşla izin vermedi.

(FOTO: SÖZCÜ)

ELAZIĞ: Polisler Mevlana Camii girişinde vatandaşların seccadeleriyle gelip gelmediklerini kontrol etti. Seccadesiz gelen ve 65 yaş ve üstünde olan vatandaşları evlerine geri gönderdi.

(FOTO: SÖZCÜ)

BURSA: Cuma namazı için Ulu Camii’ne giden vatandaşlar evlerinde abdest almak yerine şadırvanları kullandı. Cemaate de corona virüsüne karşı namaz öncesi dezenfektan sıkılmadığı görüldü.

Corona virüsü salgını tedbirleri kapsamında kapatılması gereken Ulu Camii’ndeki şadırvanların açık olduğu görüldü. (FOTO: Halil ATAŞ / SÖZCÜ)

SİVAS: Mürtaza Çeltek isimli vatandaş, cuma namazını kılmak için Paşabey Mahallesi’ndeki Yeni Camii’ye gitti. Namaz vaktini beklerken rahatsızlanıp bayılan Çeltek düşerek başını çarptı. 65 yaşından büyük olduğu tespit eliden vatandaş çağrılan ambulansa binmek istemedi. Sağlık ekipleri ve polisler, vatandaşı zorla ambulans bindirerek hastaneye götürdü.

İstanbul / Esenyurt / Cumhuriyet Meydanı (FOTO: SÖZCÜ)

Vatandaşlar cami avluları dışında stadyum, otopark, çayır, pazar yeri gibi yerlerde de cuma namazı kıldı. İstanbul’da Esenyurt Belediyesi, Cumhuriyet Meydanı'nda kılınan cuma namazı öncesi ve sonrasında geniş önlemler aldı.

İstanbul / Esenyurt / Cumhuriyet Meydanı (FOTO: SÖZCÜ)

Esenyurt Belediyesi zabıta ekipleri sosyal mesafe kurallarına göre kılınan namaz öncesinde alana maskesiz kimseyi almadı. Namaz sonrası ise ücretsiz el dezenfektanı dağıtıldı.

İstanbul / Beyoğlu / Haliç Kongre Merkezi Otoparkı (FOTO: İHA)


Denizli / Anafartalar Kapalı Pazar Yeri (FOTO: İHA)

Kocaeli/ Gebze / Hünkar Çayırı (FOTO: İHA)

İstanbul / Bağcılar / Mahmutbey Stadyumu (FOTO: İHA)

Konya’da bin 398 camide cuma namazı kılındı. Camilerde 1,5 metrelik mesafelerle saf tutulması sağlandı. Mevlana Meydanı’ndaki Sultan Selim Camii’nde ise yaklaşık bin 500 kişi cuma namazı kıldı.   (FOTO: DHA)

Konya / FOTO: DHA

Son güncelleme: 15:58 29.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more