Anayasa Mahkemesi’nde kritik toplantı! ‘Işıklar yanıyor’ mesajı sonrası…

Son dönemde siyasiler tarafından hedef tahtasına oturtulan ve aldığı Enis Berberoğlu kararı dün yerel mahkeme tarafından uygulanmayan Anayasa Mahkemesi (AYM) olağanüstü toplanıyor. Dün akşam saatlerinde bir üyesinin yaptığı sosyal medya paylaşımı tartışılan Anayasa Mahkemesi'nin toplantısı saat 14.00'de başlayacak

Anayasa Mahkemesi’nde kritik toplantı! ‘Işıklar yanıyor’ mesajı sonrası…

Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım’ın Twitter’dan yaptığı ‘ışıklar yanıyor’ paylaşımının ardından büyük bir tartışma başladı.. Tartışmaların ardından Anayasa Mahkemesi (AYM) tüm üyeleri ile saat 14.00’te olağanüstü toplanacak. Toplantıda, AYM’nin Enis Berberoğlu kararına yerel mahkemenin uymamasının da ele alınması bekleniyor.

SOYLU VE ARSLAN’LA BAŞLADI

Hükümet ile AYM arasındaki polemik geçen ay İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarıyla başladı.  Soylu, Şehirlerarası karayollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez” hükmünün iptal edilmesini eleştirerek, AYM Başkanı Zühtü Arslan’ı hedef aldı:

“Madem özgür bir ülkeyiz, ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Anayasa Mahkemesi Başkanı’na söylüyorum kendi arabamla tek başına gitmeye ben varım. Sen var mısın?”

Arslan ise isim vermeden Soylu’ya şu yanıtı verdi: Kararlara yönelik bazı eleştirilerden görüyoruz ki kararlarımız okunmadan, bazen de okunduğu halde yeterince anlaşılmadan eleştirilmektedir. Sağlıklı bir eleştiri, okumayı ve okunanı doğru anlamayı gerektirmektedir.

BAHÇELİ’DEN ŞAŞIRTAN ÇIKIŞ

TBMM’nin yeni yasama yılı açılışına bir gün kala yazılı açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, şaşırtan bir çıkış yaparak, “Anayasa Mahkemesi yeni hükümet sisteminin doğasına uygun şekilde yeni baştan yapılandırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’DAN: DESTEK SEVE SEVE…

Meclis’in açılışında yaptığı konuşmadan sonra TBMM koridorlarında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahçeli’nin sözlerinin hatırlatılması üzerine “Parlamento burada Anayasa Mahkemesi ile ilgili yeni bir yapılanmaya giderse, yeni bir adım atarsa, seve seve ben de buna katılırım” dedi.

İki liderin ‘yeniden yapılandırma’ açıklamalarını değerlendiren Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, geçen hafta yaptığı bir konuşmada şu ifadeleri kullandı: Demokrasi ve hukukun üstünlüğüne kavuşmak içi her türlü değişiklik yapılabilir. Bunu yapacak olan da milletin seçtiği parlamentodur.

BERBEROĞLU KARARI VE IŞIK DÜELLOSU

Dün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin, milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği karar ise gerilimin dozunu artırdı.

AYM Üyesi Engin Yıldırım sosyal medyadan AYM binasının fotoğrafını paylaşarak “ışıklar yanıyor” ifadelerini kullandı. İçişleri Bakanlığı da AYM üyesine benzer fotoğrafla yanıt verdi. Adalet Bakanı Gül de “Işıkları millet açar, millet kapatır” dedi. Yıldırım bir süre sonra attığı tweet’leri sildi ve açıklama yaptı.

AYM ÜYESİ YILDIRIM’A İSTİFA ÇAĞRISI

İçişleri Bakan Yardımcıları İsmail Çataklı, Mehmet Ersoy ve Muhterem İnce, tepki çeken paylaşımı nedeniyle Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Engin Yıldırım’ı istifaya davet etti.

Çataklı paylaşımında, “Dün ‘Genelkurmay’ın ışıkları yanıyor’ diyerek darbecilere selam çakanların bugün görevini üstlenenler bir saniye durmasın, istifa etsin!” dedi.

Ersoy ise, “Hesabı kilitlemek yetmez. Derhal istifa edin!” derken, İnce de “Vesayet özlemine milletimizin tepkisi böyle hesabı kilitletir. Ama yetmez, istifa gerekir, bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Önce AYM üyesi sonra İçişleri Bakanlığı... Işık düellosu İlginizi Çekebilir Önce AYM üyesi sonra İçişleri Bakanlığı... Işık düellosu