Sözcü Plus Giriş

Beyrut nerede? Mantar bulutu nedir? Beyrut’un haritadaki konumu!

Beyrut'ta meydana gelen patlama büyük korkuya neden oldu. Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yaşanan patlamanın şiddetiyle mantar bulutu ortaya çıktı. Birçok kişi ise hem Beyrut'un tam olarak nerede olduğunu hem de mantar bulutunun ne anlama geldiğini merak etmeye başladı. İşte Beyrut'un haritadaki konumu...

Güncellenme: 19:27, 04/08/2020
Beyrut nerede? Mantar bulutu nedir? Beyrut’un haritadaki konumu!

1,5 milyondan fazla kişinin yaşadığı Beyrut’ta korkunç bir patlama meydana geldi. Patlama çevre bölgelerden de hissedilirken, şehrin nerede olduğu internette sıkça araştırılmaya başlandı. Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki patlamayla havada mantar bulutu oluştuğu gözlemlendi. Peki Beyrut nerededir? Mantar bulutu nedir? İşte bu soruların cevapları…

BEYRUT NEREDE?

Lübnan'ın başkenti ve en büyük kenti Beyrut, Doğu Akdeniz'de, kuzeyde ve doğuda Suriye, güneyde İsrail'le çevrili Lübnan'ın merkezinde Akdeniz kıyısında konumlanıyor. Deniz seviyesinden yüksekliği 102 metre olan Beyrut, şehirle aynı ismi taşıyan Beyrut Dağları'nın eteklerinde kurulu.

MANTAR BULUTU NEDİR?

Mantar bulutu en yaygın olarak nükleer patlama ile ilişkilendiriliyor ancak yeterince güçlü meydana gelen herhangi bir patlatma veya tutuşmanın da aynı etkiyi üretebileceği biliniyor.

İlginizi ÇekebilirSon dakika... Lübnan'ın başkentinde büyük patlamaSon dakika... Lübnan'ın başkentinde büyük patlama

BEYRUT HAKKINDA BİLGİLER

Beyrut, Lübnan’ın başkentidir. Nüfusu 1,5 milyonun üzerinde olan Beyrut, deniz etkisinden biraz korunan bir körfezin kıyısındadır.

Beyrut’ta tipik bir Akdeniz iklimi görülür. Uzun yıllar Orta Doğu’nun ekonomik, fikrî ve kültürel merkezi olan Beyrut, 1970’lerden sonra başlayan toplumsal ve siyasal karışıklıklar ve bu yüzden patlayan Lübnan İç Savaşı (1975-1991) sonucu bu özelliğini kaybetmiştir.

Beyrut, Osmanlı döneminde planlı bir gelişme göstermişti. 1943’te Lübnan’ın bağımsızlığını kazanmasından sonra gelişigüzel ve hızlı bir büyüme dönemine girmiştir.

İç savaştan önce Beyrut nüfusu içinde Hristiyan ve Müslümanların sayısı hemen hemen eşitti. Şimdi Müslümanlar çoğunlukta. Halkın büyük çoğunluğunu meydana getiren Araplar, Lübnanlıları, Filistinli mültecileri, Suriyelileri ve başka göçmen Arap cemiyetleri de içine alır. En büyük ve tek etnik azınlık Hristiyan Ermenilerdir. Ama Hristiyan Araplar gibi iç savaş yüzünden ve sonrasında sayıları göçle azaldı ve azalmaya devam etmektedir.

Beyrut’un doğusunda Hristiyanlar, batısında ise Müslümanlar çoğunluktadır. Eskiden Müslüman topluluğun çoğunluğu Sünni iken 1960’lardan sonra göçler sonucu Şiilerin sayısı giderek artmıştır. Batı Beyrut’un bazı bölümlerinde küçük Dürzi toplulukları da yaşar.

Foto: Depophotos

Beyrut, 1950-70 yılları arasında Orta Doğu’nun gözbebeği idi. Lübnan’ın serbest ekonomi ve döviz sistemi, altın esasına dayalı istikrarlı ve konvertibl parası, banka hesaplarının gizliliğini sağlayan kanunları, çekici banka faizleri Beyrut’u Arap zenginlerinin bankacılık merkezi haline getirdi. Ayrıca deniz ve hava yoluyla dünyaya açılması ve yabancı firma ve bankalar içinde Ortadoğu’ya girmek açısından ideal bir üs olan Beyrut, serbest liman bölgesiyle Ortadoğu’nun en büyük antreposu oldu. Şehirdeki Beyrut Amerikan Üniversitesi, Saint Joseph Üniversitesi, Lübnan Üniversitesi ve Beyrut Arap Üniversitesi diğer Arap ülkelerinden pek çok talebeyi Beyrut’a çeken bir faktördü. Ancak 1970’lerden sonra başlayan iç karışıklıklar ve Arap-İsrail Savaşı’ndan sonra Filistin Kurtuluş Örgütünün (FKÖ) karargahını buraya taşıması ve devlet otoritesinin ve düzeninin zayıflaması Beyrut’un cazibesini kaybettirdi. Bu toplumsal ve siyasal karışıklıklar gittikçe artarak 13 Nisan, 1975’te iç savaşa yol açtı. İç savaş Beyrut’un çok ağır maddi hasarına ve can kaybına yolaçtı. Savaş 1991 yılında sona erdiğinde Beyrut bir harabeye dönüşmüştü ve 150.000 Lübnanlı can vermişti. Kentin merkezi onarlımasına ve maddi olarak biraz toparlanmasına rağmen geleceği hala belirsizdir. 12 Temmuz 2006 tarihinde başlayan 2006 İsrail-Lübnan Krizi’nde İsrail'in hava saldırıları sırasında Beyrut kenti, özellikle güney kısmı ağır hasar görmüştür.

Yayınlanma Tarihi:19:25,