Sözcü Plus Giriş

Çalıştığı avukatı 828 kez dolandırdı

Finans kuruluşlarına icra ve tahsilat hizmeti veren İstanbul Barosu avukatlarından Fulya Uzunoğlu, yanında çalışan icra takip elamınını, sahte belge düzenleyerek kendisini 200 bin TL dolandırdığı iddiasıyla savcılığa şikayet etti.

Hayati ARIGAN
11:43 -
Çalıştığı avukatı 828 kez dolandırdı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan Uzunoğlu, Tülin T.’nin ‘Nitelikli Dolandırıcılık’ ve ‘Resmi Belgede Sahtecilik’ suçlarından yargılanmasını istedi. Şikayet dilekçesinde olay şöyle anlatıldı.

Avukatların yanında 15 yıldır takip ve icra elemanı olarak çalışan Tülin T., 23 Ekim 2018’de İstanbul Barosu avukatlarından Fulya Uzunoğlu’na ait özel bir bankanın icra işlemlerini yürüten hukuk bürosunda işe başladı.

UYAP ve diğer hukuk otomasyon programlarını kullanmayı iyi bilen Tülin T., deneyimi sayesinde kısa süre sonra haciz yapılacak dosyaların koordinasyonunun başına getirildi.

SAHTE TAHSİLAT VE MASRAF MAKBUZLARI ÜRETTİ

Tülin T.’nin geçtiğimiz yılın mart ve aralık ayları arasında dosya borçlularına haciz işlemlerinin yapılması için hukuk bürosundan düzenli olarak masraf talep etti.

Hukuk bürosundan aldığı masrafları icra takip elemanlarına göndermek yerine zimmetine geçirdi. Sahte tahsilat makbuzlarını da bankanın bilgisayar sistemine girdi.

BANKA MÜFETTİŞLERİNE SUÇUNU İTİRAF ETTİ

Banka müfettişlerinin yaptığı rutin denetimler sonucu Tülin T.’nin yaptığı yolsuzluk ortaya çıktı.

828 SAHTE BELGE İLE 796 KEZ DOLANDIRDI

Yaptığı yolsuzluğu itiraf ettiği belirtilen Tülin T.’nin sahte belge ile 828 kez haksız yere icra takibi masrafı altında parayı zimmetine geçirdiği ileri sürüldü.

Ayrıca sahte belgelerin fark edilmemesi için icra dosyalarına birden fazla baro pulu ve vekalet harcı gibi düşük masraflı makbuzlar eklediği belirtildi.

SUÇ ORTAKLARI ARAŞTIRILIYOR

Avukat Fulya Uzunoğlu, şikayet dilekçesinde Tülin T.’nin parayı aktardığı banka hesaplarına tedbir konulması ve hesap hareketlerinin araştırılması istendi.

Soruşturma başlatan savcılık, zimmetine geçirdiği paraları gönderdiği suç ortaklarını tespit etmek için inceleme başlattı.

İLGİLİ HABERAvukatlık asgari ücret tarifesi belirlendiAvukatlık asgari ücret tarifesi belirlendi
Son güncelleme: 11:58 21.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more