Dışişleri Bakanlığı’ndan AB ve Yunanistan’a göçmen mesajı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "AB ve Yunanistan’ı ülkemizi suçlamak yerine bir kez daha kendi ahdi sorumluluklarını yerine getirmeye, sığınmacıların haklarına saygı göstermeye davet ediyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan AB ve Yunanistan’a göçmen mesajı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikolaos Dendias ve AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in Türkiye kara hududunda 24 Haziran tarihinde yaptığı açıklamalar hakkındaki soru üzerine şunları söyledi:

* Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'ın AB Yüksek Temsilcisi Borrell ile birlikte dün Türk-Yunan sınırında sarf ettiği sözler, her şeyden önce Yunanistan'ın sığınmacılara yönelik insan hakları ihlallerini ve suçlarını AB şemsiyesi altında örtbas etme çabasının yeni bir tezahürüdür.

“İBRET VERİCİ”

* AB Komisyonu’nun buna ortak olması ise ibret vericidir. Sınırımızda bu açıklamaları yapanlara Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic'in ‘Mültecilerin onurunu korumanın üye devletlerin saygı göstermek zorunda olduğu ahlaki ve hukuki bir yükümlülük olduğuna’ ilişkin açıklamasını bir kez daha hatırlatıyoruz.

“AB ve Yunanistan'ı ülkemizi suçlamak yerine bir kez daha kendi ahdi sorumluluklarını yerine getirmeye, sığınmacıların haklarına saygı göstermeye davet ediyoruz” diyen Aksoy, şöyle devam etti:

“DENDİAS BU RÜYADAN UYANMALIDIR”

* Dışişleri Bakanı Dendias'ın Ege ve Doğu Akdeniz konusundaki ifadeleri ise gerçeklikten tamamen kopuktur. Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile birlikte Türkiye'yi kendi kıyılarına hapsedebileceği ve bunun uluslararası hukuka uygun olduğu rüyasından artık uyanmalıdır.

* Türkiye'ye karşı şer ittifakları kurma ve AB'yi suiistimal etme teşebbüslerinin Yunanistan'a bir faydası olmaz.

* Bunun yerine Türkiye'nin meşru hak ve çıkarlarına saygı göstermeli; meselelerini bizi şikayet ederek ve başkalarından medet umarak çözmek yerine bizimle konuşarak çözmeye çalışmalıdır. Uluslararası hukukun ve komşuluğun gereği de budur. (İHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...