Dışişleri Bakanlığından Avrupa Parlamentosuna sert tepki

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “AB’nin de terör örgütleri listesinde yer alan PKK terör örgütü elebaşılarının Avrupa Parlamentosunda bir etkinliğe katılmalarına izin verilmesi ve etkinlikte terör propagandası yapılması teröre açıkça destek vermek demektir” denildi.

Dışişleri Bakanlığından Avrupa Parlamentosuna sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosunda bugün düzenlenen bir etkinliğe ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

*Avrupa Parlamentosunda bugün düzenlenen skandal bir etkinlikte, PKK terör örgütünün elebaşılarının ve destekçilerinin de katılımıyla terör propagandası yapılmış, Türkiye'ye ve Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik çirkin tehditlerde bulunulmuştur.

“ŞİDDETLE LANETLİYORUZ”

*AB'nin de terör örgütleri listesinde yer alan PKK terör örgütü elebaşılarının Avrupa Parlamentosunda bir etkinliğe katılmalarına izin verilmesi ve etkinlikte terör propagandası yapılması teröre açıkça destek vermek demektir.

*Terör örgütleriyle ayrım yapılmaksızın mücadele edilmesi prensibini de yok sayan bu gayriresmi faaliyeti şiddetle lanetliyoruz.

“İŞBİRLİĞİ YAPMASINI BEKLİYORUZ”

*Bu faaliyete izin verilmesi Terörle Mücadeleye ilişkin 2017/541 sayılı AB Direktifini ve Avrupa Parlamentosu Başkanlık Bürosunun 2 Ekim 2017 tarihinde aldığı kararı da ihlal etmekte, dolayısıyla AB'nin kendi ilkeleriyle de çelişmektedir.

Diğer taraftan, Ariadna Davası çerçevesinde Belçika mahkemesince verilen haksız kararın Belçika'da kain AP içindeki belli çevreleri terörizmi destekleme konusunda cesaretlendirdiği de görülmektedir.

*Belçika'nın, davaya konu mahkeme kararını boşa çıkaracak mevzuat değişikliğini gecikmeden hayata geçirmesini ve terörle mücadelede ülkemizle işbirliği yapmasını bekliyoruz.

AB kurumlarını ve AB üyesi ülkeleri terör örgütlerine karşı kararlı durmaya ve teröristlere artık kol kanat germemeye davet ediyoruz. İHA

Son dakika... Dışişleri'nden Corona virüsü ve Moğolistan için seyahat uyarısı! İlginizi Çekebilir Son dakika... Dışişleri'nden Corona virüsü ve Moğolistan için seyahat uyarısı!
Avrupa Belçika Çin Corona Dışişleri Bakanlığı mahkeme Moğolistan PKK son dakika Terör terör örgütü Türkiye