Kayyumu eleştirdiler, kapı önüne kondular

THK Kayyum Heyeti kendilerini eleştiren Merkez Denetleme Kurulu üyelerinin tümünün THK üyeliğini sonlandırdı. Kayyum’un yetkisini aştığını savunan Kurul üyeleri kararı yargıya taşımaya hazırlanıyor.

Kayyumu eleştirdiler, kapı önüne kondular

Türk Hava Kurumu yönetimine atanan Kayyum Heyeti, kurumun dört temel organından biri olan Merkez Denetleme Kurulu'nun tamamının kurum üyeliğini sonlandırdı.

Kayyum Heyeti'nin, 24 Temmuz 2020 tarihli kararı, Kurulun 3 üyesi Bayram Duman, Muzaffer Başer ve Gökhan Doğan'a iletildi.

Heyet, kararın gerekçesini açıklamadı ancak, THK Tüzüğü'nün 20'nci maddesi (e) bendini işaret etti. Bentte özetle, yönetim emirlerine, kurumun onur ve yararlarına aykırı davranan, kurumu siyasete araç eden üyelerin Disiplin Kurulu'na sevk edileceği ve Disiplin Kurulu'nun görüşünü bildirene kadar görevden el çektirilebileceği öngörülüyor.

“KAYYUMUN YETKİSİ YOK”

İlgili yasalar ve tüzüğe göre Kayyum Heyeti'nin üyelik sonlandırma yetkisinin olmadığını savunan Merkez Denetleme Kurulu üyeleri konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor. Kurul üyelerine yakın çevreler şu tespitlerde bulundu:

Kayyum Heyeti, Şubat ayında, Merkez Denetleme Kurulu üyelerinin görevden el çektirildiğini açıklamıştı. Konu yargıya taşındı. Mahkeme bu konuda henüz karar vermemişken bir de üyeliklerin sonlandırılması tamamen hukuka aykırıdır.

Görevden alma yetkisi ancak Bakanlar Kurulu ya da Genel Kurul kararıyla mümkündür.

Kayyum'un işaret ettiği “e” bendinde suçlanan kişilerin Disiplin Kurulu'na sevk edilebileceği ve Disiplin Kurulu'nun görüşünün alınacağı öngörülüyor. Ancak THK Disiplin Kurulu istifa etmiş durumda, yok.

Üyeliğin sona erdirilmesine, e bendindeki hangi gerekçenin gösterildiği somut olarak ispatlanmalıdır.

KAYYUM BİLDİRİYİ UNUTMADI

THK Merkez Denetleme Kurulu, Nisan ayında pandeminin tüm ekonomiyi durdurduğu günlerde Kayyum'un uçakları satışa çıkarmasını eleştiren bir bildiri yayınlamıştı.

Bildiride, “Size kayyum olarak gidin THK'nın mal varlığını satın, içini boşaltın diye mi görev verildi. Gizli kapılar ardında yaptığınız ihaleleri derhal sonlandırmanızı talep ediyoruz” denilmişti.

KAYYUM GENEL KURULA GİTMEMEKTE DİRENİYOR

THK'da tam bir yıl önce yönetimde yaşanan sorunların kesin çözümü için, genel kurulu toplamak üzere kayyum atanması çağrısı yapılmıştı.

Ancak Kayyum olarak atanan AKP'li eski Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı Cenab Aşçı başkanlığındaki heyet bir yıldır genel kurul yapmamakta ve görevi bırakmamakta direniyor.

“THK'yı AKP'lileştirmekle” suçlanan Kayyum son olarak AKP eski Genel Başkan Yardımcısı Eskişehir Milletvekili Harun Karacan'ın havacılıkla hiçbir ilgisi olmayan 26 yaşındaki oğlunu şube başkanı olarak atamıştı.