Marketler açık mı? Marketler ve bakallar saat kaça kadar açık?

30 Büyükşehir ve Zonguldak'ta 23, 24, 25 ve 26 Nisan'da sokağa çıkma yasağı uygulaması bugün başladı ve marketler açık mı sorusu cevap arıyor. Üçüncü kez uygulanacak kararda bakkal ve marketlerin çalışma saatleri düzenlendi. Birçok vatandaş sokağa çıkma yasağı süresince ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını merak ediyor ve bu noktada bazı sorulara cevap arıyor. Peki market ve bakkallar açık mı? Marketler ve bakkallar saat kaça kadar açık?

Marketler açık mı? Marketler ve bakallar saat kaça kadar açık?

Vatandaşlar 4 günlük sokağa çıkma yasağı sırasında gıda ve diğer ihtiyaçları için market ve bakkalların çalışma saatlerini araştırıyor. İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelgede market ve bakkalların çalışma saatlerine ilişkin bilgilere de paylaşıldı. İşte 4 günlük sokağa çıkma yasağında bakkalların ve marketlerin çalışacağı saatler…

MARKET VE BAKKALLAR SAAT KAÇA KADAR AÇIK?

Sokağa çıkma kısıtlaması/yasaklamasının olduğu 23 Nisan 2020 Perşembe ve 24 Nisan 2020 Cuma günleri marketler ve bakkallar 09.00-14.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market ve bakkallara gidip gelebilecek.

Foto: Shutterstock

Aynı saatler arasında marketler ve bakkallar evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecekler. 25 Nisan 2020 Cumartesi ve 26 Nisan 2020 Pazar günleri ise marketler ve bakkallar kapalı olacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA NERELER AÇIK?

Genelgeye göre, 23-26 Nisan 2020 tarihleri arasında, ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri (Bu iş yerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılabilir) açık olacak.

23 Nisan 2020 Perşembe, 24 Nisan 2020 Cuma günleri vatandaşların dışarı çıkamadığı saatler ile 25 Nisan 2020 Cumartesi ve 26 Nisan 2020 Pazar günleri tatlı satış amaçlı iş yerleri sadece evlere/adrese servis şeklinde satış yapabilecek.

Ramazan ayı nedeniyle, sokağa çıkma kısıtlaması/yasaklamasının olacağı günler olan 23-26 Nisan tarihleri arasında, sadece evlere paket servis şeklinde olmak üzere lokanta ve restoran tarzı iş yerleri, ilaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.) açık olacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...