ODTÜ’deki ağaç katliamıyla ilgili yeni gelişme! Yurt yapımına mahkeme ‘dur’ dedi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mezunlar Derneği'nin, ODTÜ'de yapılmak istenen Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurdunun yapımının iptali için açtığı davada Ankara 11'inci İdare Mahkemesi 13 Aralık 2019 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verdi. ODTÜ'deki ağaç katliamına öğrenciler karşı çıkmış, zaman zaman polisle öğrenciler arasında arbede yaşanmıştı.

ODTÜ’deki ağaç katliamıyla ilgili yeni gelişme! Yurt yapımına mahkeme ‘dur’ dedi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)'de 2019 mayıs ayında yapılmak istenen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurduna karşı öğrenciler direnmiş ancak ağaç kesimine engel olamamıştı. Araziyi devretme yetkisine sahip olan ODTÜ Geliştirme Vakfı ise araziyi KYK'ye devretmeyeceğini açıklamış, bu gelişmenin ardından Çankaya Belediyesi ekipleri inşaatı durdurmuştu.

ODTÜ'deki ağaç katliamı havadan görüntülendi! İlginizi Çekebilir ODTÜ'deki ağaç katliamı havadan görüntülendi!

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERİLDİ

T24’ün haberine göre, bu gelişmelerin ardından ODTÜ Geliştirme Vakfı’nın açtığı davada Ankara 11’nci İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme tarafından verilen kararda, “Kamu hizmeti olarak kanunla kendisine verilen öğrenci yurdu yapılması işinin gerçekleştirilmesinin kararlaştırılması karşısında, taraflar arasında imzalanan protokolün idari sözleşme niteliğinde olduğu anlaşılmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

“HERHANGİ BİR SÖZLEŞME YOK”

Kararda, yurdun yapılacağı parsellerin bulunduğu taşınmazlar üzerinde 1984 yılında ODTÜ Geliştirme Vakfı Iehine intifa (yararlanma) hakkı kurulduğu belirtildi. İntifa hakkının tapuya şerh edildiği ve halen devam ettiği, adı geçen vakfın kullanım ve yararlanma hakkı bulunan taşınmazlar üzerinde intifa hakkı sahibi tarafından, bu hakkın kullanımının Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne devrine ilişkin herhangi bir devir sözleşmesinin bulunmadığına dikkat çekildi.

Mansur Yavaş: 'ODTÜ için ümitliyim' İlginizi Çekebilir Mansur Yavaş: 'ODTÜ için ümitliyim'

YAVAŞ HAREKETE GEÇMİŞTİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ODTÜ'de polis müdahalesi ve ağaç kesiminin ardından ODTÜ yönetimiyle görüşüp ruhsatsız alana karşı harekete geçmişti. Yavaş, ODTÜ yönetimine ağaçlara kıyılmaması karşılığında yurt yapımını üstlenmeyi teklif etmişti.

Mansur Yavaş'tan ODTÜ hamlesi! İlginizi Çekebilir Mansur Yavaş'tan ODTÜ hamlesi!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...