Sözcü Plus Giriş

Sınırsız ücretsiz izne böyle isyan etti: Nasıl aç yaşayacağımızı biri bize anlatsın

Aydın'da çalıştığı fabrika tarafından ücretsiz izne gönderilen ve altı aydır bin 168 lirayla ailesini geçindirmeye çalışan Mehmet Nalbantoğlu, “Eşim beni on gün önce terk etti. Üç çocuğumla dayanacak gücümüz kalmadı. Biri bize bin 168 lira ile nasıl geçineceğimizi, nasıl aç yaşayacağımızı anlatsın” dedi.

Latif SANSÜR
13:42 -
Sınırsız ücretsiz izne böyle isyan etti: Nasıl aç yaşayacağımızı biri bize anlatsın

Aydın'ın Nazilli ilçesinde bir fabrikada çalışan 38 yaşındaki Mehmet Nalbantoğlu, pandemi sürecinde 50'den fazla arkadaşıyla birlikte ücretsiz izne gönderildi.

Altı aydır bin 168 lira nakdi ücret desteğiyle geçinmeye çalışan 3 çocuk babası Nalbantoğlu, “Biri bize bin 168 lira ile nasıl geçineceğimizi, nasıl aç yaşayacağımızı anlatsın” dedi.

ŞİKAYETLER SONUÇ VERMEDİ

Nalbantoğlu, “Mart'ın 23'ünde astım rahatsızlığımdan dolayı beni 3 ay ücretsiz izne çıkardılar. Ardından bu süreleri uzattılar. Altı aydır maaş ve sigortam ödenmedi. İşvereni defalarca CİMER'e şikayet ettiğim halde bir gelişme olmadı. AKP Aydın milletvekillerine ulaştım, sessiz kaldılar” ifadelerini kullandı.

“EŞİM EVİ TERK ETTİ”

Son altı ayda yaşadıkları üzerine eşinin “Artık dayanamıyorum” diyerek evi terk ettiğini dile getiren Nalbantoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

* Altı aydır işsizim ve ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Bu aile içine de yansıdı. Evlendiğimiz 2006 yılından bu yana dönem dönem sıkıntılar yaşadık. Eşim de ‘artık aynı sorunları yaşamak istemiyorum’ dedi, on gün önce evi terk etti.

* En büyüğü 8 sınıfa giden üç çocuğum ile çaresiz kaldım. Ben ve çocuklarım nasıl geçineceğiz onun derdindeyim.

FABRİKA YENİ İŞÇİ ALIMI İÇİN İLAN VERDİ

Ücretsiz izinde oldukları için halen fabrikanın çalışanı olarak göründüklerini söyleyen Nalbantoğlu, “Bizi işten çıkarmıyorlar, ancak 500 yeni eleman almak için ilan veriyorlar. Bu yöntemle işsizlik istatistiklerini düşürmeye çalışıyorlar” dedi.

DAYANACAK GÜCÜM KALMADI

Altı ayda sıfırı tükettiğini söyleyen Mehmet Nalbantoğlu, şöyle konuştu:

* Sadece bir bankanın kredi taksitine aylık bin lira ödüyorum. Üç çocuğumla geçinemeyince maaş aldığım bankadan kredi aldım, onlara 519 lire ödemem var. Kredi kartlarından toplam 8 bin lira harcadım. Kredi kartında bir kuruş limit kalmadı.

* Açlık sınırı 2 bin 500 liranın üzerinde siz ‘bin 168 lira ile vatandaşa geçimini sağla’ diyorsunuz. Kızım 8. sınıfa gidiyor. Öğretmeni evde çalışması için 4 kitap önerdi, kırtasiyeye sordum 205 lira.

* Bu rakam bırakın yaşamayı okul masrafına yetmeyecek. Bizlere verilen bin 168 lira ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçinebilirse, yemin ederim maaşımı veririm. Dayanacak gücüm kalmadı.

İLGİLİ HABERÜç çocuk okutan garson baba: “Evde ne bilgisayar ne de internet var, uzaktan eğitim nasıl olacak?Üç çocuk okutan garson baba: “Evde ne bilgisayar ne de internet var, uzaktan eğitim nasıl olacak?
Son güncelleme: 15:19 14.09.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more