65 yaş ve üzerine yasak getirilen illerin sayısı 35 oldu

65 yaş ve üzeri vatandaşlara corona virüsü tedbirleri kapsamında İzmir, Bolu, Tunceli, Balıkesir, Niğde, Konya, Giresun, Kilis, Gümüşhane, Denizli, Tekirdağ, Çankırı ve Kars'ta çeşitli yasaklar getirildi. Erzincan, Eskişehir, Mardin, Ordu, Kastamonu, Ankara, Bursa, Kütahya, Batman, Sivas, Manisa, Kırıkkale, Aksaray, Bartın, Elazığ, Kayseri, Şanlıurfa, Yalova, Siirt, Kahramanmaraş, Malatya ve Düzce'yle beraber yeni yasak getirilen şehir sayısı 35'e yükseldi.

65 yaş ve üzerine yasak getirilen illerin sayısı 35 oldu

Son 24 saatte İzmir, Bolu, Tunceli, Balıkesir, Niğde, Konya Giresun, Kilis, Gümüşhane, Denizli, Tekirdağ, Çankırı ve Kars’ta 65 yaş ve üzeri vatandaşlara ek yasaklar getirildi. 13 kentin daha listeye katılması ile corona virüsü tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlara yeni tedbir getirilen kent sayısı 35’e yükseldi.

İZMİR

* İzmir'de 65 yaş ve üzerin vatandaşların kendi mahallelerine en yakın semt pazarı, market ve alışveriş merkezleri dışındaki yerleri kullanmaları yasaklandı.

* Alışverişlerini sabah 10.00-12.00 saatleri dışında yapmaları yasaklandı.

* Düğün, nişan, nikah gibi etkinliklere ve taziye ziyaretlerine (1. ve 2. derece yakınları hariç) katılmaları yasaklandı.

* Asker uğurlama törenlerine katılmamaları yasaklandı.

* Toplu taşıma araçlarını 10.00-16.00 saatleri dışında kullanmaları yasaklandı.

BOLU

* 65 yaş ve üzeri ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların toplu ulaşım araçlarını kullanmaları yasaklandı.

* Sünnet düğünü, nişan, kına, düğün, taziye, cenaze namazı, pazaryerleri gibi insanların topluca bulundukları faaliyet ve sosyal aktivitelere katılmaları yasaklandı.

Öte yandan Abant ve Gölcük Tabiat Parkları ile Yedigöller Milli Parkı'na girişlerde HES kodu zorunluluğu ve kentte maskesini çıkartarak cadde ve sokaklarda ellerinde yemek yiyen ve sigara içen vatandaşlara da kısıtlama getirildi.

TUNCELİ

* Tunceli'de 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların saat 10.00 ile 20.00 dışında sokağa çıkmaları yasak.

* Düğün, kına, nişan, sünnet, cenaze, taziye, mevlit vb. ziyaretlere (1. ve 2. derece yakınları hariç) katılmaları yasaklandı.

BALIKESİR

Balıkesir’de 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların saat 10.00 ile 20.00 dışında sokağa çıkmaları yasak.

* Düğün, kına, nişan, sünnet, vb. etkinliklere (1. ve 2. derece yakınları hariç) katılmaları yasaklandı.

* Pazar yerlerine 16.00 – 20.00'ye girmeleri kısıtlandı.

NİĞDE

* Niğde’de 65 yaş ve üzeri vatandaşların 08-00-20-00 saatleri dışında sokağa çıkmaları yasaklandı.

* 65 yaş ve üzeri ile 15 ve altındaki vatandaşların 1. derece yakını olmadığı takdirde düğün, nişan, sünnet düğünü, taziye, mevlit gibi programlara katılmamaları kısıtlandı.

* 12:00'dan sonra pazar yerlerine gitmeleri kısıtlandı.

KONYA

* Konya’da 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların 10:00 ile 20:00 saatleri dışında sokağa çıkmaları yasak.

* Pazar yeri, AVM, piknik vb. alanlarında bulunmaları ve toplu taşıma araçlarını kullanmaları yasaklandı.

* 65 yaş üstü, 16 yaş altı ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların (1. derece yakını olanlar hariç) sokak, köy ve kır düğünü gibi etkinliklere katılmaları yasaklandı.

KİLİS

Kilis’te gelin ve damadın birinci ve ikinci derece yakınları haricinde (annesi, babası, kardeşi, anneannesi, babaannesi) 65 yaş ve üstü kişilerin, düğün, kına, nişan, nikah, sünnet merasimi etkinliklere katılmaları yasaklandı.

GİRESUN

* Giresun’da 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların 07.00-10.00 ile 16.00-18.30 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmaları yasaklandı.

* Akrabalarının dışında toplu merasimlere katılmaları kısıtlanan 65 yaş üstü vatandaşlar akraba merasimlerinde ise en fazla 1 saat kalabilecek.

* Pazaryeri, AVM gibi toplu alışveriş mekanlarına da saat 16.00-18.00 arasında girişleri sınırlandırıldı.

GÜMÜŞHANE

* Gümüşhane’de 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların taziye, düğün, nişan, sünnet düğünü gibi toplu organizasyonlara katılımları yasaklandı.

* Pazar yerlerine saat 14.00'den sonra gitmeleri kısıtlandı.

* Toplu taşıma araçlarını 16.00-18.00 saatleri arasında kullanmaları sınırlandırıldı. Gümüşhane Valiliği Covid-19 tedbirlerine yönelik ihlallerin 0 456 213 59 19 numaralı Gümüşhane Valiliği Whatsapp ihbar hattına bildirilmesini de istedi.

DENİZLİ

* Denizli’de 65 yaş ve üzeri vatandaşların ise birinci ve ikinci derece yakınlığı bulunmayan düğün, nişan, nikah, kına, sünnet düğünü gibi etkinliklere katılmaları yasaklandı.

* Saat 17.00 ile 19.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmaları kısıtlandı

* Saat 17.00'den sonra market, pazar yeri ve alışveriş merkezlerine gitmeleri ve sinema, konser, tiyatro, gösteri merkezi gibi yerlere girişleri sınırlandırıldı.

TEKİRDAĞ

Tekirdağ’da 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların toplu ulaşım araçlarını yoğun olduğu 16.00-18.00 saatlerinde kullanmaları, düğün, cenaze, taziye, pazar yeri ve alışveriş merkezine gitmeleri, her türlü sosyal faaliyetlere katılmaları, topluca bulunulan alanlara girmeleri yasaklandı.

ÇANKIRI

Çankırı’da 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların toplu organizasyonlara katılımı kısıtlandı. Söz konusu vatandaşlar sadece 1. ve 2. derece yakın akrabalarının etkinliklerine genel kurallara uyarak katılabilecek.

KARS

Kars’ta düğün, nişan, gelin alma, kına ve sünnet düğünlerine gelin ve damadın 1, 2, 3'üncü derece yakınlarının katılmasına, 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşların katılmamasına karar verildi.

22 ŞEHİR LİSTEDEYDİ

65 yaş ve üzeri vatandaşlara Erzincan, Eskişehir, Mardin, Ordu, Kastamonu, Ankara, Bursa, Kütahya, Batman, Sivas, Manisa, Kırıkkale, Aksaray, Bartın, Elazığ, Kayseri, Şanlıurfa, Yalova, Siirt, Kahramanmaraş, Malatya ve Düzce’de çeşitli ek önlemler getirilmişti.

65 yaş yasakları tek tek geri geliyor... 22 kente yükseldi İlginizi Çekebilir 65 yaş yasakları tek tek geri geliyor... 22 kente yükseldi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...