Bakan Pakdemirli: 300 hektara yakın bir alanı kaybettik

Gelibolu'daki yangına ilişkin açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Şu ana kadar 300 hektara yakın bir alanı kaybetmiş görünüyoruz. Bu biraz daha artabilir" dedi.

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde orman yangını çıktı. Bölgeye çok sayıda arazöz, 2 uçak ve 20 helikopter sevk edildi. Yangın nedeniyle Çanakkale Boğazı kapatılırken yaklaşık 300 kişinin yaşadığı Yalova köyünün ardından tedbir amaçlı Kumköy ve Bigalı köyü de boşaltıldı.

“1 SAAT 15 DAKİKAMIZ VAR”

Yangın tarım arazilerine de sıçrarken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çanakkale’ye hareket etti.

İlk incelemelerin ardından açıklama yapan Bakan Pakdemirli, “Şu ana kadar 300 hektara yakın bir alanı kaybetmiş görünüyoruz. Bu biraz daha artabilir. Önümüzde 1 saat 15 dakikamız daha var. Arkadaşlarımızla birlikte bunu değerlendiriyoruz. Akşam için de belirli hazırlıklarımız var. İHA’lardan bilgi akışları devam ediyor. Gece şartları mutlaka aleyhimize işleyecek ama çalışmaları sürdüreceğiz” dedi.

“ŞU ANDA BİR PROBLEM YOK”

Yangın kontrol altına alınıncaya kadar bölgeden ayrılmayacağının altını çizen Pakdemirli, şunları kaydetti:”Şimdilik yerleşim alanlarıyla ilgili önemli bir tehlike yok. Başlangıçta Yalova köyü ile ilgili bir problem var gibi gözüküyordu ancak şu an itibarıyla yok. Rüzgar yönü değişmezse olmayacak gibi gözüküyor. Diğer köylerimizle ilgili de şu an sıkıntı gözükmüyor ama eğer gerekli görülürse bu köylerimizle ilgili gerekli tedbirleri alırız. Şu anda bir problem yok. İlerleyen saatlerde yangının gidişatı, seyriyle ilgili açıklamamız olacaktır.”

YANGIN ŞEHİTLİK BÖLGESİNE İNTİKAL EDER Mİ?

Bir gazetecinin, “Bu yangın şehitlik bölgesine intikal eder mi?” sorusunu Pakdemirli, şöyle yanıtladı;

*Bizim bütün çabamız bir ağaç daha az yansın. Değil şehitlik, şu anda bulunduğu yerden 1 metre daha ileriye gitmemesidir bütün amacımız. Bazen teknik koşullar gerektiği yerlerde yanmaya bırakılabilir ama bazı bölgelerde de yollar kesilebilir.

*Bizim burada hava araçlarımız farklı farklı çalışıyor. Helikopterlerimiz su atar, uçaklar da şerit yapar. Bu şeritlerle yangını durdurmaya çalışırız. Genelde çalışma kaidemiz budur. En az hasarla atlatmak amacımız, gayemiz budur.

İKİ KİŞİ HAFİF YARALANDI

Öte yandan yangının yaşandığı bölgede yöre halkından bir kişinin ayağında bir kişinin de yüzünde yanıklar olduğu ve yaralanan iki kişinin ambulansta tedavi altına alındığı öğrenildi.

 

Çanakkale'de korkutan yangın... Dumanlar tüm boğazı kapladı İlginizi Çekebilir Çanakkale'de korkutan yangın... Dumanlar tüm boğazı kapladı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...