Mahkemeden Enis Berberoğlu kararı: Kararı verecek mahkeme istinaf

Enis Berberoğlu'nun yeniden yargılanmasına yer olmadığına dair karara karşı yaptığı itiraz sonuçlandı. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi itiraz ile ilgili "karar verilmesine yer olmadığına" hükmetti. Mahkeme kararında hükmün yerel mahkeme yani İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde değil Bölge Adliye Mahkemesinde verildiği başvurunun da oraya yapılması gerektiği savunuldu. Kararda, istinaf mahkemesi kararını yerel mahkemenin kaldıramayacağı belirtildi. Dosya yeniden 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Mahkemeden Enis Berberoğlu kararı: Kararı verecek mahkeme istinaf

Milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu'nun İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen yeniden yargılanmasına yer olmadığına dair kararına karşı yapılan itiraz hakkında İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi de hükmünü açıkladı. Mahkeme itiraza ilişkin yaptığı değerledirmede, “karar verilmesine yer olmadığına” hükmetti. Dosya yeniden 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Kararda, ihlali ve sonuçlarını ortadan kaldırma yükümlülüğünün ilgili mahkemede olduğu,  durma kararının verilebilmesi için de önceki hükmün kaldırılması gerektiği vurgulandı.

Enis Berberoğlu ile ilgili kesin hükmün Bölge Adliye Mahkemesi tarafından verildiği hatırlatılan kararda, “Yani ihlalin kaynaklandığı mahkeme kararının İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesinin hükmü olduğu, ilk derece mahkemesinin istinaf mahkemesi hükmünü kaldırmasının mümkün olmadığı, yeniden yargılama ile ilgili müteakip işlemlere ilişkin kararı vermekle görevli mahkemenin ihlal kararının kaynağı olan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi olduğu kanaatine varıldığı” vurgulandı.

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi’nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu ile ilgili “hak ihlali” kararı vermişti. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi de Anayasa Mahkemesi’nin kararının “yerindelik denetimi kapsamında kaldığı” gerekçesiyle, yeniden yargılamaya yer olmadığına karar vermişti.

Ağır Ceza Mahkemesi kararında Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanunu'na atıf yaparak şu ifadeler kullanılmıştı:

* Anaysa Mahkemesi esas inceleme sonunda başvurucunun hakkının ihlal edildiğine ya da edilmediğine karar verilir.

* İhlal kararı verilmesi halinde ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için yapılması gerekenlere hükmedilir. Ancak yerindelik denetimi yapılamaz, idari eylem ve işlem niteliğinde karar verilemez.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan Enis Berberoğlu açıklaması İlginizi Çekebilir TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan Enis Berberoğlu açıklaması Berberoğlu'nun avukatları: Yargısal kördüğüm çözülmeli İlginizi Çekebilir Berberoğlu'nun avukatları: Yargısal kördüğüm çözülmeli Kılıçdaroğlu'ndan Enis Berberoğlu açıklaması İlginizi Çekebilir Kılıçdaroğlu'ndan Enis Berberoğlu açıklaması

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...