Sözcü Plus Giriş

Van Çatak’ta 3 askerimiz şehit oldu!

İçişleri Bakanlığı, 8 Eylül tarihinde Van'da başlatılan Yıldırım-10 Norduz Operasyonu kapsamında Çatak ilçesi kırsalında 3 teröristin ölü olarak ele geçirildiği operasyonda 1 Jandarma yüzbaşı ile 2 Jandarma uzman çavuşun şehit olduğunu ve 1 Jandarma yarbayın yaralandığını duyurdu. Şehit askerlerin Jandarma Kıdemli Yüzbaşı Mahmut Top, Jandarma Uzman Çavuş Yusuf Uyar ve Jandarma Uzman Çavuş Sezer Uçar olduğu açıklandı.

Sozcu.com.tr
17:38 -
Can ÇAPAR / Hatay

Terör örgütü PKK'yı tamamen ülke gündeminden çıkarmak ve bölgede barındığı değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek amacıyla Van İl Jandarma Komutanlığı tarafından 8 Eylül tarihinde ‘Yıldırım-10 Norduz Operasyonu’ başlatılmıştı.

OPERASYONDAN ACI HABER GELDİ

İçişleri Bakanlığı, Yıldırım-10 Norduz Operasyonu kapsamında Van’ın Çatak ilçesinin kırsalında 3 teröristin ölü olarak ele geçirildiği operasyonda 1 Jandarma yüzbaşı ile 2 Jandarma uzman çavuşun şehit olduğunu ve 1 Jandarma yarbayın ise yaralandığını açıkladı.

ŞEHİTLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Jandarma Genel Komutanlığı, sosyal medya hesabından Jandarma Kıdemli Yüzbaşı Mahmut Top’un Jandarma Uzman Çavuş Yusuf Uyar’ın ve Jandarma Uzman Çavuş Sezer Uçar’ın şehit olduğunu açıkladı.

HATAYLI ŞEHİT MEMLEKETİNDE DEFNEDİLECEK

Şehit askerlerden Jandarma Uzman Çavuş Sezer Uçar, bugün memleketi Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde son yolculuğuna uğurlanacak.

Şehit Uçar’ın 1991 doğumlu iki kız çocuğu sahibi olduğu öğrenildi. Şehit Uçar’ın bugün saat 11:00’de Reyhanlı’daki Atike Hanım Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verileceği öğrenildi.

ESKİŞEHİR’E ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı İlören Mahallesi’nde çiftçilik yapan Sabri ve Hatice Uyar’ın 5 çocuğundan biri olan Jandarma Uzman Çavuş Yusuf Uyar’ın acı haberi yaklaşık 200 nüfuslu İlören Mahallesi’nde oturan ailesine verildi. Şehit ailesinin oturduğu ev ve sokağa Türk bayrağı asıldı. Baba Sabri Uyar, evlerinin bahçesinde taziyeleri kabul etti.

“OĞLUMUN KANINI YERDE BIRAKTIRMAM”

Acılı baba Uyar 2 oğlunun daha asker olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

* Oğlum Kurban Bayramı’nda buradaydı. Bayramda kurbanını kesti, uzun süre izin kullandı 20 gün kadar. Dün akşam da telefonla görüştük. Hatırımızı sordu, iyi olduğumuzu söyledik.

* Bir yere gideceği zaman ‘göreve gidiyorum’ diye söylerdi. Hakkınızı helal edin derdi. Akşam görev belli değildi. Hiçbir şey söylemedi. Sonra şehit haberini aldık. Vatan sağ olsun. Diyeceğim hiçbir şey yok.

* Beni göndersinler hemen giderim. Vatanım için canımı veririm. Benim 2 çocuğum daha asker, biri de 10 yaşında var. O büyüsün onu da askere göndereceğim. Bunu da böyle bilsinler. Oğlumun kanını yerde bıraktırmam.

BUGÜN TOPRAĞA VERİLECEK

Pınar Uyar ile evli olan ve 1 yaşında Sabri Mete isminde erkek çocuğu olduğu öğrenilen şehit Jandarma Uzman Çavuş Yusuf Uyar’ın ağabeylerinden birinin uzman çavuş, diğerinin ise sözleşmeli er olduğu öğrenildi.

Şehit Uyar’ın cenazesinin bugün öğlen namazının ardından İlören Mahallesi’nde toprağa verileceği belirtildi.

ŞEHİT YÜZBAŞININ AİLESİNE ACI HABER VERİLDİ

Şehit Jandarma Kıdemli Yüzbaşı Mahmut Top’un acı haberi Samsun’un Havza ilçesi Değirmenüstü Mahallesi’nde yaşayan babası Şevket ve annesi Mevlüde Top’a verildi. Şehit Mahmut Top’un baba evine Türk bayrağı asıldı.

Evli ve Hilal Başak (3) ile Gökhan Korkut (2) adında iki çocuğu olan Şehit Mahmut Top’un ailesinin Van´da yaşadığı, şehidin cenaze töreni zamanın ise henüz netleşmediği belirtildi.

TERÖRİSTLER İLE ÇATIŞMA ÇIKMIŞTI

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada Yıldırım-10 Norduz operasyonu kapsamında Çatak kırsalında İl Jandarma Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen hava destekli operasyonun ardından bölgede yürütülen arama ve tarama faaliyetleri sırasında Jandarma Özel Harekat birlikleri ile teröristler arasında çatışma çıktığı belirtilmişti.

Çatışmada 3 teröristin silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildiği açıklanmıştı.

İLGİLİ HABERVan'da 'Yıldırım-10 Norduz Operasyonu' başlatıldıVan'da 'Yıldırım-10 Norduz Operasyonu' başlatıldı
Son güncelleme: 09:01 14.09.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more